|
Our Media/Results from Colorado CHSAA Cross Country State Championships
Our Results
Team Scores
2014 Results - Colorado CHSAA Cross Country State ChampionshipsPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Oct 25th 2014, 7:18pm
Boys Cross Country Results by: MTEC Results ---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 1A & 2A Boy's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 22 Lyons ( 17:36.1 52:48.1 2:47.2)
=========================================
1 1 Paul Roberts JR 16:13.1 4 ( 47) Landon Milbrath FR 20:34.3
2 5 Matt Dillon SR 17:34.7 5 ( 59) Adam Croswl FR 21:11.7
3 16 Joel Such JR 19:00.3
2. 29 Mancos ( 18:21.1 55:03.3 1:16.4)
=========================================
1 6 Ro Paschal JR 17:37.3 4 ( 37) Asa Kearns JR 20:14.0
2 10 Simon Kearns FR 18:32.3 5 ( 63) Jake McKie FR 21:24.6
3 13 Nic Archuleta JR 18:53.7
3. 38 Rocky Ford ( 18:35.8 55:47.4 1:18.3)
=========================================
1 7 Cody Danley FR 18:00.5 4 ( 30) Brandon Cardenas SO 19:31.8
2 9 Adan Munoz JR 18:28.1 5 ( 31) Erik Rocha JR 19:40.0
3 22 Gary Deleon FR 19:18.8
4. 48 Hotchkiss ( 18:45.7 56:17.0 2:25.0)
=========================================
1 4 Andrew Tiedeman SR 17:29.8 4 ( 45) Bryce Homme SR 20:32.9
2 12 Tyrell Clock SR 18:52.4 5 ( 68) Parker Katzdorn SO 21:59.0
3 32 Zack Allen SO 19:54.8
5. 50 Telluride ( 18:34.0 55:42.0 2:28.4)
=========================================
1 2 Jack Plantz JR 17:02.5 4 ( 55) Luke Preble FR 21:06.7
2 19 Sylvan Bald JR 19:08.6
3 29 Will Plantz FR 19:30.9
6. 52 Ouray ( 18:57.1 56:51.1 1:46.6)
=========================================
1 8 Nate Fedel JR 18:13.4 4 ( 36) Evan Vann FR 20:03.4
2 11 Joey Fedel JR 18:37.7 5 ( 62) Sam Rondinelli JR 21:22.9
3 33 Martin Torres JR 20:00.0
7. 71 Sargent ( 19:25.1 58:15.3 1:25.7)
=========================================
1 14 Logan Sessums JR 18:54.2 4 ( 41) Leighton Burt SO 20:25.7
2 17 Jacob Robirds FR 19:01.2 5 ( 50) Chris Garcia SR 20:42.4
3 40 Ethan Reschke FR 20:19.9
8. 73 Heritage Christian Academy ( 19:25.6 58:16.8 1:00.8)
=========================================
1 18 Stephen Simmons SR 19:01.7 4 ( 51) Isaiah Bowsher FR 20:43.6
2 21 Luke Gilliland JR 19:12.6 5 ( 64) Robbie Wagner JR 21:25.2
3 34 Jason Richard JR 20:02.5
9. 95 Lake City Community ( 19:47.9 59:23.7 1:05.8)
=========================================
1 25 Izaac Borchers FR 19:25.8 4 ( 60) Riley Moore FR 21:14.1
2 26 Jake Murphy SO 19:26.3 5 ( 75) Steele Harrison JR 23:53.4
3 44 Ryan Scroggins SR 20:31.6
10. 101 Resurrection Christian ( 19:56.3 59:48.7 0:45.3)
=========================================
1 28 Stephen Zonnefeld SO 19:30.4 4 ( 57) Caden Magnuson JR 21:09.3
2 35 Christian Fagerlin FR 20:02.6 5 ( 65) Ryan Bauer FR 21:28.1
3 38 Derrick McCormick FR 20:15.7
11. 112 Clear Creek ( 20:06.5 1:00:19.3 1:43.7)
=========================================
1 15 Brandon Swenson SO 18:58.1 4 ( 56) Jonathan Ramsey JR 21:08.4
2 48 Jimmy Conway JR 20:39.4 5 ( 69) CJ Monson SO 22:00.2
3 49 Liam McDonough SR 20:41.8
12. 113 Denver Academy ( 19:49.3 59:27.7 3:48.6)
=========================================
1 3 Andy O'Dell SR 17:23.0 4 ( 67) Jackson Meyer FR 21:50.2
2 52 John Newton SR 20:53.1 5 ( 73) Isaac Neivert FR 23:01.6
3 58 Luc Christians JR 21:11.6
13. 119 Peyton ( 20:13.9 1:00:41.6 1:48.6)
=========================================
1 20 Garhett Shaw SO 19:10.0 4 ( 71) Britton Holmes SO 22:26.3
2 46 Caleb Smith SO 20:33.0
3 53 Quinten Harris JR 20:58.6
14. 124 Wiggins ( 20:19.6 1:00:58.6 1:35.0)
=========================================
1 27 Trevor Dye JR 19:27.4 3 54 Reid Ernst JR 21:02.4
2 43 Luke Eikenberg SO 20:28.8
15. 126 Dawson School ( 20:23.1 1:01:09.1 2:03.0)
=========================================
1 23 Alec Timpe SR 19:19.2 4 ( 66) Jack Shams FR 21:40.9
2 42 Chris Slade JR 20:27.7 5 ( 70) Conner O'Grady SR 22:13.0
3 61 Eddie Altman JR 21:22.2
16. 135 Pikes Peak Christian ( 20:53.8 1:02:41.4 3:36.1)
=========================================
1 24 William Harmon SR 19:23.0 4 ( 74) Nick Bellew FR 23:21.8
2 39 Caleb Johns SR 20:19.3 5 ( 76) Nick Travieso SR 24:06.8
3 72 Nate Bellew SR 22:59.1
CHSSA State Cross Country Champpionships - 1A & 2A Boy's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= =====
1 1 89 Paul Roberts JR Lyons 16:13.1 5:14
2 1 21 Corey Lewenkamp SR Custer County Central 17:02.3 5:30
3 1 179 Jack Plantz JR Telluride 17:02.5 5:30
4 1 34 Andy O'Dell SR Denver Academy 17:23.0 5:36
5 1 69 Andrew Tiedeman SR Hotchkiss 17:29.8 5:38
6 2 86 Matt Dillon SR Lyons 17:34.7 5:40
7 1 98 Ro Paschal JR Mancos 17:37.3 5:41
8 1 17 Aidan Truettner JR Crested Butte 17:44.5 5:43
9 1 144 Cody Danley FR Rocky Ford 18:00.5 5:48
10 1 109 Nate Fedel JR Ouray 18:13.4 5:52
11 1 129 Patrick Scoggins FR Rangley 18:21.6 5:55
12 2 147 Adan Munoz JR Rocky Ford 18:28.1 5:57
13 2 96 Simon Kearns FR Mancos 18:32.3 5:58
14 2 108 Joey Fedel JR Ouray 18:37.7 6:00
15 1 149 Faris Blackhurst JR Rye 18:49.2 6:04
16 2 150 Nick Maroney SR Rye 18:51.9 6:05
17 2 65 Tyrell Clock SR Hotchkiss 18:52.4 6:05
18 3 93 Nic Archuleta JR Mancos 18:53.7 6:05
19 1 162 Logan Sessums JR Sargent 18:54.2 6:06
20 1 12 Brandon Swenson SO Clear Creek 18:58.1 6:07
21 1 171 Ben Kelley FR Soroco 19:00.1 6:07
22 3 90 Joel Such JR Lyons 19:00.3 6:08
23 2 161 Jacob Robirds FR Sargent 19:01.2 6:08
24 1 56 Stephen Simmons SR Heritage Christian Academy 19:01.7 6:08
25 2 178 Sylvan Bald JR Telluride 19:08.6 6:10
26 1 119 Garhett Shaw SO Peyton 19:10.0 6:11
27 2 53 Luke Gilliland JR Heritage Christian Academy 19:12.6 6:11
28 1 106 James McNamara SR Nederland 19:14.1 6:12
29 1 169 Jordan Cherin JR Shining Mountain Waldorf 19:17.7 6:13
30 3 145 Gary Deleon FR Rocky Ford 19:18.8 6:13
31 1 28 Alec Timpe SR Dawson School 19:19.2 6:14
32 1 100 Austin Russell SO Meeker 19:22.1 6:15
33 1 125 William Harmon SR Pikes Peak Christian 19:23.0 6:15
34 1 72 Izaac Borchers FR Lake City Community 19:25.8 6:16
35 2 76 Jake Murphy SO Lake City Community 19:26.3 6:16
36 1 191 Trevor Dye JR Wiggins 19:27.4 6:16
37 2 20 Michael Franta SR Custer County Central 19:27.4 6:16
38 2 105 Michael Airola SR Nederland 19:29.6 6:17
39 1 136 Stephen Zonnefeld SO Resurrection Christian 19:30.4 6:17
40 3 180 Will Plantz FR Telluride 19:30.9 6:17
41 4 143 Brandon Cardenas SO Rocky Ford 19:31.8 6:18
42 5 148 Erik Rocha JR Rocky Ford 19:40.0 6:20
43 3 64 Zack Allen SO Hotchkiss 19:54.8 6:25
44 6 146 Mario George SR Rocky Ford 19:58.8 6:26
45 3 111 Martin Torres JR Ouray 20:00.0 6:27
46 3 55 Jason Richard JR Heritage Christian Academy 20:02.5 6:28
47 2 132 Christian Fagerlin FR Resurrection Christian 20:02.6 6:28
48 4 112 Evan Vann FR Ouray 20:03.4 6:28
49 1 197 Ty Thurston JR Yuma 20:09.4 6:30
50 4 95 Asa Kearns JR Mancos 20:14.0 6:31
51 3 135 Derrick McCormick FR Resurrection Christian 20:15.7 6:32
52 2 126 Caleb Johns SR Pikes Peak Christian 20:19.3 6:33
53 3 160 Ethan Reschke FR Sargent 20:19.9 6:33
54 4 157 Leighton Burt SO Sargent 20:25.7 6:35
55 2 27 Chris Slade JR Dawson School 20:27.7 6:36
56 2 192 Luke Eikenberg SO Wiggins 20:28.8 6:36
57 3 77 Ryan Scroggins SR Lake City Community 20:31.6 6:37
58 4 67 Bryce Homme SR Hotchkiss 20:32.9 6:37
59 2 120 Caleb Smith SO Peyton 20:33.0 6:37
60 4 88 Landon Milbrath FR Lyons 20:34.3 6:38
61 2 8 Jimmy Conway JR Clear Creek 20:39.4 6:39
62 1 7 Justin Aguirre SR CIVA 20:39.8 6:40
63 3 9 Liam McDonough SR Clear Creek 20:41.8 6:40
64 5 158 Chris Garcia SR Sargent 20:42.4 6:40
65 4 52 Isaiah Bowsher FR Heritage Christian Academy 20:43.6 6:41
66 1 78 Layne Higgins SR Limon 20:45.0 6:41
67 6 159 Travis Paskett SR Sargent 20:45.7 6:41
68 2 33 John Newton SR Denver Academy 20:53.1 6:44
69 1 3 Gabriel Romero JR Antonito 20:56.6 6:45
70 3 117 Quinten Harris JR Peyton 20:58.6 6:46
71 3 193 Reid Ernst JR Wiggins 21:02.4 6:47
72 4 181 Luke Preble FR Telluride 21:06.7 6:48
73 1 35 Cameron Archer 9T Denver Waldorf School 21:07.6 6:48
74 4 11 Jonathan Ramsey JR Clear Creek 21:08.4 6:49
75 4 134 Caden Magnuson JR Resurrection Christian 21:09.3 6:49
76 1 42 Sam Tschappler SR Evangelical Christian 21:10.9 6:50
77 3 29 Luc Christians JR Denver Academy 21:11.6 6:50
78 5 85 Adam Croswl FR Lyons 21:11.7 6:50
79 4 75 Riley Moore FR Lake City Community 21:14.1 6:51
80 6 87 Brian Dillon JR Lyons 21:14.5 6:51
81 3 23 Eddie Altman JR Dawson School 21:22.2 6:53
82 5 110 Sam Rondinelli JR Ouray 21:22.9 6:53
83 5 97 Jake McKie FR Mancos 21:24.6 6:54
84 5 57 Robbie Wagner JR Heritage Christian Academy 21:25.2 6:54
85 6 94 Zane Goodell JR Mancos 21:26.0 6:54
86 5 133 Ryan Bauer FR Resurrection Christian 21:28.1 6:55
87 2 41 Nathan Osborne SR Evangelical Christian 21:38.4 6:58
88 6 131 Austin Armstrong SO Resurrection Christian 21:39.9 6:59
89 4 26 Jack Shams FR Dawson School 21:40.9 6:59
90 1 46 Chase Morris JR Front Range Christian 21:44.7 7:00
91 4 30 Jackson Meyer FR Denver Academy 21:50.2 7:02
92 6 54 Joseph Lilley JR Heritage Christian Academy 21:51.9 7:03
93 5 68 Parker Katzdorn SO Hotchkiss 21:59.0 7:05
94 5 10 CJ Monson SO Clear Creek 22:00.2 7:05
95 5 25 Conner O'Grady SR Dawson School 22:13.0 7:10
96 6 13 Tieler Yohn FR Clear Creek 22:13.3 7:10
97 4 118 Britton Holmes SO Peyton 22:26.3 7:14
98 6 66 Will Drbohlav JR Hotchkiss 22:30.1 7:15
99 3 123 Nate Bellew SR Pikes Peak Christian 22:59.1 7:24
100 5 32 Isaac Neivert FR Denver Academy 23:01.6 7:25
101 4 124 Nick Bellew FR Pikes Peak Christian 23:21.8 7:32
102 6 24 Diego Gonzalez SO Dawson School 23:22.1 7:32
103 5 73 Steele Harrison JR Lake City Community 23:53.4 7:42
104 6 74 Michael Mckinney SR Lake City Community 24:01.7 7:45
105 5 128 Nick Travieso SR Pikes Peak Christian 24:06.8 7:46
106 6 31 Vance Palizzi S0 Denver Academy 24:08.5 7:47
---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 1A & 2A Girl's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 20 Lyons ( 21:03.7 1:03:11.1 1:54.6)
=========================================
1 1 CeAnn Udovich SO 20:20.0 4 ( 20) Sarah Roberts FR 22:55.9
2 4 Sierra Tucker JR 20:36.5 5 ( 31) Kate Berreman SR 24:01.1
3 15 Jenna Anderson SR 22:14.6
2. 24 Telluride ( 21:33.2 1:04:39.4 0:27.8)
=========================================
1 6 Soleil Gaylord FR 21:16.6 4 ( 21) Esme Fahnestock SO 22:58.1
2 8 Anna Fake JR 21:38.4 5 ( 32) Natalia Kelley SO 24:01.9
3 10 Larkin Brodie SO 21:44.4
3. 24 Heritage Christian Academy ( 21:13.7 1:03:41.1 2:00.8)
=========================================
1 2 Rebekah Rairdon JR 20:26.9 4 ( 23) Megan Wagner FR 23:03.7
2 5 Rachel Rairdon JR 20:46.5 5 ( 34) Leeann Wagner FR 24:06.5
3 17 Olivia Couch JR 22:27.7
4. 32 Hotchkiss ( 21:49.5 1:05:28.4 0:36.2)
=========================================
1 7 Mae Anderson JR 21:33.5 4 ( 44) Tia Clock SR 31:09.0
2 11 Sophia Schelle JR 21:45.2
3 14 Katy Parsons JR 22:09.7
5. 34 Shining Mountain Waldorf ( 21:43.8 1:05:11.4 2:36.4)
=========================================
1 3 Ginger Hutton SR 20:27.2 4 ( 35) Carla Theiner SO 24:17.7
2 9 Paisley Sheehan SR 21:40.6 5 ( 38) Ella Baca SO 26:05.7
3 22 Emma Schaefer FR 23:03.6
6. 61 Sargent ( 22:54.3 1:08:42.9 1:34.5)
=========================================
1 12 Maria Montes JR 22:07.8 4 ( 36) Faith Stults JR 24:34.0
2 19 Makayla Garcia JR 22:52.8 5 ( 39) Jaci Kenison SO 26:36.6
3 30 Sarah Storey JR 23:42.3
7. 69 Rocky Ford ( 23:10.4 1:09:31.0 1:13.0)
=========================================
1 16 Taylor Berg JR 22:21.7 4 ( 28) Emily Gauna FR 23:36.9
2 26 Emily Aragon SO 23:34.6 5 ( 41) Marisa Cruz SR 26:56.5
3 27 Jacklynn Snyder FR 23:34.7
8. 75 Nederland ( 23:18.3 1:09:54.7 1:57.4)
=========================================
1 13 Sophia Lindenberger JR 22:08.2 3 33 Sarah Davidson FR 24:05.6
2 29 Mackenzie Radandt SR 23:40.9
9. 84 Peyton ( 24:27.5 1:13:22.4 4:30.9)
=========================================
1 18 Kaylee Kearse FR 22:45.5 3 42 Bethany Griffen JR 27:16.4
2 24 Mattie Hlatki JR 23:20.5
10. 110 Wiggins ( 27:07.2 1:21:21.6 7:55.6)
=========================================
1 25 Maggie Allen SO 23:21.6 4 ( 48) Maddie Shepherd JR 40:55.0
2 40 Marisol Mendez SO 26:42.8
3 45 Kamrym Sirios JR 31:17.2
11. 126 Evangelical Christian ( 28:26.8 1:25:20.2 7:51.8)
=========================================
1 37 Rebecca Doe SO 24:40.9 4 ( 47) Anna Katherin Bates SO 34:35.9
2 43 Sarah Warren JR 28:06.6
3 46 Hannah Carey JR 32:32.7
CHSSA State Cross Country Champpionships - 1A & 2A Girl's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= =====
1 1 183 Tabor Scholl SR West 19:59.7 6:27
2 1 84 CeAnn Udovich SO Lyons 20:20.0 6:33
3 1 49 Rebekah Rairdon JR Heritage Christian Academy 20:26.9 6:35
4 1 165 Ginger Hutton SR Shining Mountain Waldorf 20:27.2 6:35
5 2 83 Sierra Tucker JR Lyons 20:36.5 6:38
6 2 48 Rachel Rairdon JR Heritage Christian Academy 20:46.5 6:42
7 1 175 Soleil Gaylord FR Telluride 21:16.6 6:51
8 1 59 Mae Anderson JR Hotchkiss 21:33.5 6:57
9 1 113 Chelsea Meilner JR Panioa 21:37.4 6:58
10 2 174 Anna Fake JR Telluride 21:38.4 6:58
11 2 167 Paisley Sheehan SR Shining Mountain Waldorf 21:40.6 6:59
12 3 172 Larkin Brodie SO Telluride 21:44.4 7:00
13 2 63 Sophia Schelle JR Hotchkiss 21:45.2 7:01
14 1 101 Bailey Walser SR Merino 21:58.6 7:05
15 1 153 Maria Montes JR Sargent 22:07.8 7:08
16 1 103 Sophia Lindenberger JR Nederland 22:08.2 7:08
17 3 62 Katy Parsons JR Hotchkiss 22:09.7 7:08
18 3 79 Jenna Anderson SR Lyons 22:14.6 7:10
19 1 138 Taylor Berg JR Rocky Ford 22:21.7 7:12
20 1 130 Hannah Hart JR Resurrection Christian 22:26.5 7:14
21 3 47 Olivia Couch JR Heritage Christian Academy 22:27.7 7:14
22 1 107 Sabine Lindler SR Ouray 22:37.6 7:17
23 1 116 Kaylee Kearse FR Peyton 22:45.5 7:20
24 1 58 Mackenzie Dill JR Highland 22:46.2 7:20
25 1 99 Julia Eskelson SO Meeker 22:52.7 7:22
26 2 151 Makayla Garcia JR Sargent 22:52.8 7:22
27 4 82 Sarah Roberts FR Lyons 22:55.9 7:23
28 1 22 Maggie Berry SO Dawson School 22:57.3 7:24
29 4 173 Esme Fahnestock SO Telluride 22:58.1 7:24
30 3 166 Emma Schaefer FR Shining Mountain Waldorf 23:03.6 7:26
31 4 51 Megan Wagner FR Heritage Christian Academy 23:03.7 7:26
32 1 91 Emma Most SO Mancos 23:17.6 7:30
33 2 115 Mattie Hlatki JR Peyton 23:20.5 7:31
34 1 184 Maggie Allen SO Wiggins 23:21.6 7:32
35 1 5 Camille Ruggles FR Center 23:25.6 7:33
36 1 71 Megan Levine SO Lake City Community 23:28.5 7:34
37 2 137 Emily Aragon SO Rocky Ford 23:34.6 7:36
38 3 142 Jacklynn Snyder FR Rocky Ford 23:34.7 7:36
39 4 140 Emily Gauna FR Rocky Ford 23:36.9 7:37
40 2 104 Mackenzie Radandt SR Nederland 23:40.9 7:38
41 3 155 Sarah Storey JR Sargent 23:42.3 7:38
42 1 121 Tristina Altman SO Pikes Peak Christian 23:42.8 7:38
43 1 196 Maddie Soehner FR Yuma 23:44.3 7:39
44 5 80 Kate Berreman SR Lyons 24:01.1 7:44
45 5 176 Natalia Kelley SO Telluride 24:01.9 7:45
46 1 170 Lenexa Cole SR Soroco 24:04.3 7:45
47 3 102 Sarah Davidson FR Nederland 24:05.6 7:46
48 5 50 Leeann Wagner FR Heritage Christian Academy 24:06.5 7:46
49 1 16 Sam Crossett JR Crested Butte 24:07.9 7:46
50 6 81 Faith Myers SR Lyons 24:12.0 7:48
51 4 168 Carla Theiner SO Shining Mountain Waldorf 24:17.7 7:50
52 1 6 Christina Tafoya SR CIVA 24:23.9 7:52
53 4 156 Faith Stults JR Sargent 24:34.0 7:55
54 2 92 Hannah Skinner SO Mancos 24:39.6 7:57
55 1 39 Rebecca Doe SO Evangelical Christian 24:40.9 7:57
56 1 19 Kayli Short JR Custer County Central 24:43.5 7:58
57 1 44 Grace Herring SO Front Range Christian 24:45.6 7:59
58 2 70 Miranda Hall FR Lake City Community 25:00.7 8:03
59 1 15 Claire Sabin JR Colorado Springs School 25:20.9 8:10
60 2 4 Ashley Carter SO Center 25:39.9 8:16
61 6 177 Alyssa Pack SO Telluride 25:46.1 8:18
62 1 1 Sara Taketatsu SR Antonito 25:52.3 8:20
63 5 163 Ella Baca SO Shining Mountain Waldorf 26:05.7 8:24
64 2 122 Becca Kent SO Pikes Peak Christian 26:14.0 8:27
65 2 14 Guoya Long JR Colorado Springs School 26:25.9 8:31
66 5 152 Jaci Kenison SO Sargent 26:36.6 8:34
67 2 187 Marisol Mendez SO Wiggins 26:42.8 8:36
68 5 139 Marisa Cruz SR Rocky Ford 26:56.5 8:41
69 3 114 Bethany Griffen JR Peyton 27:16.4 8:47
70 6 164 Sarrah Claman JR Shining Mountain Waldorf 27:43.6 8:56
71 2 18 Katlyn Freeburg JR Custer County Central 28:00.8 9:01
72 2 40 Sarah Warren JR Evangelical Christian 28:06.6 9:03
73 2 45 Reiley Norton JR Front Range Christian 28:30.8 9:11
74 4 60 Tia Clock SR Hotchkiss 31:09.0 10:02
75 3 189 Kamrym Sirios JR Wiggins 31:17.2 10:05
76 6 154 Angelina Riggs JR Sargent 31:17.3 10:05
77 6 141 Jasmine George FR Rocky Ford 32:13.9 10:23
78 3 38 Hannah Carey JR Evangelical Christian 32:32.7 10:29
79 4 36 Anna Katherin Bates SO Evangelical Christian 34:35.9 11:09
80 4 188 Maddie Shepherd JR Wiggins 40:55.0 13:11
---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 3A Boy's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
--------------------------------------------------------------------------
1. 60 Alamosa ( 17:57.2 1:29:45.7 0:51.5)
=========================================
1 6 Isaiah DeLaCerda SO 17:25.8 5 17 Tanner Martin SR 18:17.3
2 10 Jericho Ulibarri SR 17:49.0 6 ( 18) Caleb Berlinger SO 18:18.4
3 11 Caleb Palmer SO 17:59.2 7 ( 56) Casey McDaniel SO 19:12.7
4 16 Miguel Mateo-Baltazar SO 18:14.4
2. 117 Frontier Academy ( 18:21.3 1:31:46.3 1:23.3)
=========================================
1 8 Josiah Davis JR 17:42.1 5 48 Austen Street JR 19:05.4
2 12 Isaiah Remington JR 18:01.4 6 ( 54) Dillan Webb JR 19:11.7
3 19 Cody Jones SO 18:19.6 7 ( 84) Chukwuzulum Nwizu JR 19:51.1
4 30 Dhalton Akey JR 18:37.8
3. 125 Lamar ( 18:21.6 1:31:47.6 1:44.7)
=========================================
1 4 Jake Rogers JR 17:21.2 5 49 Zach Watson SR 19:05.9
2 13 Blake Davis FR 18:05.4 6 ( 55) Matthew Hartshorn JR 19:12.4
3 22 Kaleb Crum JR 18:24.6 7 ( 96) Ben Ludwig SR 20:34.1
4 37 Cole Hiigel JR 18:50.5
4. 163 Gunnison ( 18:38.0 1:33:09.8 1:21.8)
=========================================
1 9 Cooper Wiens JR 17:43.5 5 47 Jon Crossley SO 19:05.3
2 28 DeAndre Adamich JR 18:35.0 6 ( 82) Will Powell JR 19:48.1
3 34 Branden Huisman-Nevin JR 18:46.6 7 (111) Alonzo Martinez SO 21:17.9
4 45 Caleb Mueller JR 18:59.4
5. 180 SkyView Academy ( 18:24.8 1:32:04.0 3:16.6)
=========================================
1 1 Ben Butler JR 16:18.2 5 74 Ryan Butler FR 19:34.8
2 25 Isaac Holm SR 18:26.3 6 (112) Gideon Thomas FR 21:21.5
3 39 Joseph Pippin SO 18:52.2 7 (119) Thor Hopkins JR 21:51.1
4 41 Jimmy Scavuzzo FR 18:52.5
6. 184 Salida ( 18:29.5 1:32:27.4 2:50.5)
=========================================
1 2 Taylor Stack JR 16:40.3 5 70 Morgan Fitzgerald JR 19:30.8
2 21 Russell Orris JR 18:23.7 6 ( 77) Ian Olson SO 19:42.9
3 24 Seth Minor SO 18:26.0 7 (101) Ike Timko SO 20:46.4
4 67 Evan Smith SR 19:26.6
7. 200 Platte Canyon ( 18:41.7 1:33:28.1 2:06.8)
=========================================
1 5 Mason Phillips SR 17:21.7 5 68 Jarrod Puseman JR 19:28.5
2 15 Josh Kiser SR 18:11.7 6 (130) Dylan Hendrick JR 23:20.1
3 53 Isaac Conrad JR 19:09.5 7 (134) John Middleton JR 24:52.9
4 59 Craig Beckfield JR 19:16.7
8. 209 Vanguard ( 18:54.1 1:34:30.5 0:35.1)
=========================================
1 31 Miles Hatton JR 18:42.0 5 60 Alex Hawkins SR 19:17.1
2 33 Harley Morgan SO 18:44.7 6 ( 62) Slade Kelling JR 19:19.2
3 42 Josh Briar SR 18:52.8 7 ( 66) Alexander Eccles JR 19:26.5
4 43 Nick Lovato FR 18:53.9
9. 252 Peak to Peak ( 19:04.0 1:35:19.6 1:18.0)
=========================================
1 23 Alex Mowery JR 18:25.2 5 79 Isaac Ruble JR 19:43.2
2 26 Calvin Riss SR 18:31.3 6 ( 95) Michael Carrannante SR 20:32.1
3 61 Nathan Kuykendall JR 19:18.3 7 (103) Benjamin Deyoung SR 20:53.9
4 63 Brandon Ries SO 19:21.6
10. 256 Estes Park ( 19:07.0 1:35:35.0 1:45.6)
=========================================
1 14 Dylan Zurfluh SO 18:10.2 5 85 Rhett Dacuag SO 19:55.8
2 38 Seth Greer FR 18:51.9 6 ( 87) Cobi Lasota SO 20:04.3
3 50 Alex Willis SR 19:06.7 7 (122) Mason Ginter FR 22:00.6
4 69 Eric Todd SO 19:30.4
11. 273 Jefferson Academy ( 19:12.3 1:36:01.5 1:25.7)
=========================================
1 27 Joe Raff SR 18:33.9 5 86 Nathan Moore SO 19:59.6
2 44 Christian Van Cleave SO 18:56.3 6 ( 98) Brendan Lynch JR 20:38.7
3 51 Josiah Raso-Valdez JR 19:07.2 7 (108) Damian Brown JR 21:02.8
4 65 Ryan Lehmuth FR 19:24.5
12. 320 University ( 19:27.6 1:37:18.0 1:23.6)
=========================================
1 35 Isaiah Dilka SR 18:46.7 5 90 Colter Johnson JR 20:10.3
2 36 Sam Kirkpatrick SO 18:50.1 6 (105) Josh Baker SO 20:58.3
3 78 Uriah Little Owl SO 19:43.1 7 (110) Bo Richmeier SO 21:14.9
4 81 Daniel Coles SR 19:47.8
13. 365 St Mary's ( 19:44.4 1:38:42.0 2:03.1)
=========================================
1 20 Robert Delfeld SR 18:21.5 5 93 Alex Shigio SR 20:24.6
2 75 Joe VanSant SR 19:39.6 6 ( 94) Nathaniel Bodnar SO 20:24.7
3 88 Matt Telli SR 20:07.9 7 (106) Andrew Beaudoin FR 20:59.1
4 89 David VanGampleare SO 20:08.4
14. 376 Pagosa Springs ( 19:56.7 1:39:43.1 2:52.1)
=========================================
1 29 Nick Hutcherson JR 18:35.2 5 113 Michael Iverson JR 21:27.3
2 64 Jacob Hughes SO 19:23.4 6 (116) Ben Miller SR 21:37.9
3 71 Ethan Brown SO 19:32.7 7 (118) Coy Thomas SO 21:45.6
4 99 Chris Archuleta SR 20:44.5
15. 388 Bishop Machebeuf ( 19:58.5 1:39:52.5 4:31.4)
=========================================
1 3 Benjamin Espinola SR 17:21.1 5 120 Kyle Vestecka FR 21:52.5
2 73 Victor Ramirez SR 19:34.3 6 (129) Benjamin Suhr SR 23:15.7
3 92 John Staib FR 20:18.8 7 (135) Andres Beltran JR 25:59.5
4 100 James Joseph JR 20:45.8
16. 389 Moffat County ( 19:58.6 1:39:52.9 2:46.1)
=========================================
1 32 Ashley Suits JR 18:44.5 5 114 Brandon Beason FR 21:30.6
2 72 Riley Allen SO 19:33.4 6 (123) Steven Walls JR 22:20.3
3 80 Isiac Roop SO 19:47.5 7 (133) Isaac Chacon JR 23:40.9
4 91 Andrew Keiss JR 20:16.9
17. 402 Platte Valley ( 20:11.6 1:40:57.6 2:49.8)
=========================================
1 40 Andrew King FR 18:52.3 5 117 Austin Albrighton JR 21:42.1
2 46 Clark Jett SR 19:00.4 6 (125) Adrian Rodriguez SO 22:25.8
3 97 Crispin Haro JR 20:36.3 7 (127) Dane Corliss JR 22:42.2
4 102 Colton Ivy SO 20:46.5
18. 405 Basalt ( 20:14.5 1:41:12.1 4:21.1)
=========================================
1 7 Zach Walsh SR 17:33.0 4 115 Ashton Albright JR 21:34.7
2 58 Lyle Luckett JR 19:15.9 5 121 Robbie Thompson JR 21:54.1
3 104 Patrick Neimer SR 20:54.4
19. 474 Olathe ( 20:59.2 1:44:55.6 4:26.6)
=========================================
1 57 Taylor Hensley SR 19:14.2 4 126 Diego Jimenez SO 22:28.6
2 76 Eduardo Alcaraz SR 19:41.5 5 132 Adrian Hernandez SR 23:40.8
3 83 Kurik Mattics SR 19:50.5
20. 520 RIDGEVIEW ACADEMY ( 21:22.6 1:46:52.9 3:56.7)
=========================================
1 52 Nicholas Damian JR 19:08.3 5 128 caine Gonzales FR 23:05.0
2 107 David Lozano SO 21:01.2 6 (131) David Sansoni SO 23:35.9
3 109 Adrian Abachiche JR 21:14.0
4 124 Amanuel Abebe JR 22:24.4
CHSSA State Cross Country Champpionships - 3A Boy's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= =====
1 1 460 Ben Butler JR SkyView Academy 16:18.2 5:15
2 1 451 Taylor Stack JR Salida 16:40.3 5:22
3 1 294 Dominic Carrese SR Fountain Valley 17:13.1 5:33
4 1 235 Benjamin Espinola SR Bishop Machebeuf 17:21.1 5:36
5 1 357 Jake Rogers JR Lamar 17:21.2 5:36
6 1 423 Mason Phillips SR Platte Canyon 17:21.7 5:36
7 1 209 Isaiah DeLaCerda SO Alamosa 17:25.8 5:37
8 1 231 Zach Walsh SR Basalt 17:33.0 5:39
9 1 303 Josiah Davis JR Frontier Academy 17:42.1 5:42
10 1 320 Cooper Wiens JR Gunnison 17:43.5 5:43
11 2 214 Jericho Ulibarri SR Alamosa 17:49.0 5:45
12 3 213 Caleb Palmer SO Alamosa 17:59.2 5:48
13 2 306 Isaiah Remington JR Frontier Academy 18:01.4 5:49
14 2 353 Blake Davis FR Lamar 18:05.4 5:50
15 1 291 Dylan Zurfluh SO Estes Park 18:10.2 5:51
16 2 422 Josh Kiser SR Platte Canyon 18:11.7 5:52
17 4 211 Miguel Mateo-Baltazar SO Alamosa 18:14.4 5:53
18 5 210 Tanner Martin SR Alamosa 18:17.3 5:54
19 6 208 Caleb Berlinger SO Alamosa 18:18.4 5:54
20 3 304 Cody Jones SO Frontier Academy 18:19.6 5:54
21 1 343 James Giltner JR Kent Denver 18:19.9 5:55
22 1 471 Robert Delfeld SR St Mary's 18:21.5 5:55
23 2 449 Russell Orris JR Salida 18:23.7 5:56
24 3 352 Kaleb Crum JR Lamar 18:24.6 5:56
25 1 413 Alex Mowery JR Peak to Peak 18:25.2 5:56
26 3 447 Seth Minor SO Salida 18:26.0 5:56
27 2 462 Isaac Holm SR SkyView Academy 18:26.3 5:57
28 2 415 Calvin Riss SR Peak to Peak 18:31.3 5:58
29 1 333 Joe Raff SR Jefferson Academy 18:33.9 5:59
30 2 314 DeAndre Adamich JR Gunnison 18:35.0 5:59
31 1 399 Nick Hutcherson JR Pagosa Springs 18:35.2 5:59
32 1 248 Erik Barfuss SR Brush 18:35.6 6:00
33 4 302 Dhalton Akey JR Frontier Academy 18:37.8 6:00
34 1 344 Gage Mayo JR La Junta 18:40.9 6:01
35 1 223 Taggart Solomo SR Aspen 18:41.0 6:01
36 1 503 Miles Hatton JR Vanguard 18:42.0 6:02
37 1 251 Ethan Greiner SR Buena Vista 18:42.9 6:02
38 1 380 Ashley Suits JR Moffat County 18:44.5 6:02
39 2 507 Harley Morgan SO Vanguard 18:44.7 6:02
40 1 270 Hayelom Fitsum SO DSST STapleton 18:45.6 6:03
41 1 232 Trevor Gabbard SR Bayfield 18:46.1 6:03
42 3 316 Branden Huisman-Nevin JR Gunnison 18:46.6 6:03
43 1 488 Isaiah Dilka SR University 18:46.7 6:03
44 2 490 Sam Kirkpatrick SO University 18:50.1 6:04
45 4 355 Cole Hiigel JR Lamar 18:50.5 6:04
46 2 287 Seth Greer FR Estes Park 18:51.9 6:05
47 3 464 Joseph Pippin SO SkyView Academy 18:52.2 6:05
48 1 430 Andrew King FR Platte Valley 18:52.3 6:05
49 4 465 Jimmy Scavuzzo FR SkyView Academy 18:52.5 6:05
50 3 501 Josh Briar SR Vanguard 18:52.8 6:05
51 1 483 Isaac Bernatchez JR Sterling 18:53.4 6:05
52 4 506 Nick Lovato FR Vanguard 18:53.9 6:05
53 2 335 Christian Van Cleave SO Jefferson Academy 18:56.3 6:06
54 4 318 Caleb Mueller JR Gunnison 18:59.4 6:07
55 1 293 Matthew Judson JR Faith Christian 19:00.2 6:07
56 2 429 Clark Jett SR Platte Valley 19:00.4 6:08
57 2 252 Colton Walters JR Buena Vista 19:04.6 6:09
58 5 315 Jon Crossley SO Gunnison 19:05.3 6:09
59 5 307 Austen Street JR Frontier Academy 19:05.4 6:09
60 5 358 Zach Watson SR Lamar 19:05.9 6:09
61 3 290 Alex Willis SR Estes Park 19:06.7 6:10
62 3 334 Josiah Raso-Valdez JR Jefferson Academy 19:07.2 6:10
63 1 434 Nicholas Damian JR RIDGEVIEW ACADEMY 19:08.3 6:10
64 3 420 Isaac Conrad JR Platte Canyon 19:09.5 6:10
65 6 308 Dillan Webb JR Frontier Academy 19:11.7 6:11
66 6 354 Matthew Hartshorn JR Lamar 19:12.4 6:11
67 7 212 Casey McDaniel SO Alamosa 19:12.7 6:11
68 1 261 Noah Crisler SR Coal Ridge 19:13.3 6:12
69 1 383 Taylor Hensley SR Olathe 19:14.2 6:12
70 2 260 Justin Allen SO Coal Ridge 19:15.2 6:12
71 2 227 Lyle Luckett JR Basalt 19:15.9 6:13
72 4 418 Craig Beckfield JR Platte Canyon 19:16.7 6:13
73 5 504 Alex Hawkins SR Vanguard 19:17.1 6:13
74 3 412 Nathan Kuykendall JR Peak to Peak 19:18.3 6:13
75 6 505 Slade Kelling JR Vanguard 19:19.2 6:14
76 4 414 Brandon Ries SO Peak to Peak 19:21.6 6:14
77 2 398 Jacob Hughes SO Pagosa Springs 19:23.4 6:15
78 4 330 Ryan Lehmuth FR Jefferson Academy 19:24.5 6:15
79 7 502 Alexander Eccles JR Vanguard 19:26.5 6:16
80 4 450 Evan Smith SR Salida 19:26.6 6:16
81 5 424 Jarrod Puseman JR Platte Canyon 19:28.5 6:17
82 4 289 Eric Todd SO Estes Park 19:30.4 6:17
83 5 446 Morgan Fitzgerald JR Salida 19:30.8 6:17
84 3 397 Ethan Brown SO Pagosa Springs 19:32.7 6:18
85 1 359 Christopher Martinez JR Liberty Commons 19:32.9 6:18
86 2 375 Riley Allen SO Moffat County 19:33.4 6:18
87 2 237 Victor Ramirez SR Bishop Machebeuf 19:34.3 6:18
88 5 461 Ryan Butler FR SkyView Academy 19:34.8 6:19
89 2 475 Joe VanSant SR St Mary's 19:39.6 6:20
90 2 382 Eduardo Alcaraz SR Olathe 19:41.5 6:21
91 6 448 Ian Olson SO Salida 19:42.9 6:21
92 3 491 Uriah Little Owl SO University 19:43.1 6:21
93 5 416 Isaac Ruble JR Peak to Peak 19:43.2 6:21
94 3 379 Isiac Roop SO Moffat County 19:47.5 6:23
95 4 487 Daniel Coles SR University 19:47.8 6:23
96 6 319 Will Powell JR Gunnison 19:48.1 6:23
97 3 386 Kurik Mattics SR Olathe 19:50.5 6:24
98 7 305 Chukwuzulum Nwizu JR Frontier Academy 19:51.1 6:24
99 5 285 Rhett Dacuag SO Estes Park 19:55.8 6:25
100 5 332 Nathan Moore SO Jefferson Academy 19:59.6 6:27
101 6 288 Cobi Lasota SO Estes Park 20:04.3 6:28
102 3 473 Matt Telli SR St Mary's 20:07.9 6:29
103 4 474 David VanGampleare SO St Mary's 20:08.4 6:29
104 5 489 Colter Johnson JR University 20:10.3 6:30
105 1 367 Mark Simmons JR Middle Park 20:16.0 6:32
106 4 378 Andrew Keiss JR Moffat County 20:16.9 6:32
107 3 238 John Staib FR Bishop Machebeuf 20:18.8 6:33
108 5 472 Alex Shigio SR St Mary's 20:24.6 6:35
109 6 470 Nathaniel Bodnar SO St Mary's 20:24.7 6:35
110 6 410 Michael Carrannante SR Peak to Peak 20:32.1 6:37
111 7 356 Ben Ludwig SR Lamar 20:34.1 6:38
112 3 427 Crispin Haro JR Platte Valley 20:36.3 6:38
113 6 331 Brendan Lynch JR Jefferson Academy 20:38.7 6:39
114 4 396 Chris Archuleta SR Pagosa Springs 20:44.5 6:41
115 4 236 James Joseph JR Bishop Machebeuf 20:45.8 6:41
116 7 452 Ike Timko SO Salida 20:46.4 6:42
117 4 428 Colton Ivy SO Platte Valley 20:46.5 6:42
118 7 411 Benjamin Deyoung SR Peak to Peak 20:53.9 6:44
119 3 228 Patrick Neimer SR Basalt 20:54.4 6:44
120 6 492 Josh Baker SO University 20:58.3 6:45
121 7 469 Andrew Beaudoin FR St Mary's 20:59.1 6:46
122 2 437 David Lozano SO RIDGEVIEW ACADEMY 21:01.2 6:46
123 7 329 Damian Brown JR Jefferson Academy 21:02.8 6:47
124 3 432 Adrian Abachiche JR RIDGEVIEW ACADEMY 21:14.0 6:51
125 7 493 Bo Richmeier SO University 21:14.9 6:51
126 7 317 Alonzo Martinez SO Gunnison 21:17.9 6:52
127 6 466 Gideon Thomas FR SkyView Academy 21:21.5 6:53
128 5 400 Michael Iverson JR Pagosa Springs 21:27.3 6:55
129 5 376 Brandon Beason FR Moffat County 21:30.6 6:56
130 4 225 Ashton Albright JR Basalt 21:34.7 6:57
131 6 401 Ben Miller SR Pagosa Springs 21:37.9 6:58
132 5 425 Austin Albrighton JR Platte Valley 21:42.1 7:00
133 7 402 Coy Thomas SO Pagosa Springs 21:45.6 7:01
134 7 463 Thor Hopkins JR SkyView Academy 21:51.1 7:02
135 5 240 Kyle Vestecka FR Bishop Machebeuf 21:52.5 7:03
136 5 230 Robbie Thompson JR Basalt 21:54.1 7:03
137 7 286 Mason Ginter FR Estes Park 22:00.6 7:06
138 6 381 Steven Walls JR Moffat County 22:20.3 7:12
139 4 433 Amanuel Abebe JR RIDGEVIEW ACADEMY 22:24.4 7:13
140 6 431 Adrian Rodriguez SO Platte Valley 22:25.8 7:14
141 4 385 Diego Jimenez SO Olathe 22:28.6 7:15
142 7 426 Dane Corliss JR Platte Valley 22:42.2 7:19
143 5 436 caine Gonzales FR RIDGEVIEW ACADEMY 23:05.0 7:26
144 6 239 Benjamin Suhr SR Bishop Machebeuf 23:15.7 7:30
145 6 421 Dylan Hendrick JR Platte Canyon 23:20.1 7:31
146 6 438 David Sansoni SO RIDGEVIEW ACADEMY 23:35.9 7:36
147 5 384 Adrian Hernandez SR Olathe 23:40.8 7:38
148 7 377 Isaac Chacon JR Moffat County 23:40.9 7:38
149 7 419 John Middleton JR Platte Canyon 24:52.9 8:01
150 7 234 Andres Beltran JR Bishop Machebeuf 25:59.5 8:22
---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 4A Boy's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 94 Palmer Ridge ( 17:19.7 1:26:38.5 1:25.5)
=========================================
1 1 Eric Hamer SR 16:17.7 5 32 Jeremy Meadows SO 17:43.2
2 12 Liam Cox JR 17:23.9 6 ( 57) Jake Tellez SR 18:28.9
3 18 Tommy Herebic SR 17:30.9 7 ( 62) Andrew Lester SO 18:39.2
4 31 Andrew Rudnicki SO 17:42.8
2. 106 Niwot ( 17:29.4 1:27:26.9 0:53.5)
=========================================
1 5 Jake Fisk SR 16:56.7 5 36 Niels Snow SR 17:50.2
2 16 Joe Plunkett SR 17:27.7 6 ( 67) Tommy Plunkett SR 18:43.9
3 21 Isaac Flores JR 17:33.2 7 ( 94) Pierce Finley SR 19:12.5
4 28 Elliot Minor SR 17:39.1
3. 153 Durango ( 17:47.5 1:28:57.4 0:52.3)
=========================================
1 14 Benjamin Lachelt JR 17:26.0 5 50 William Chandler JR 18:18.3
2 15 Seamus Millett JR 17:27.3 6 ( 51) David Moenning JR 18:20.7
3 33 Nicholas Turco JR 17:43.6 7 ( 63) Harry Steinberg SO 18:40.6
4 41 Gordon Gianniny SR 18:02.2
4. 168 Classical Academy ( 17:47.5 1:28:57.3 0:51.4)
=========================================
1 8 Tanner Norman SO 17:12.9 5 45 Canaan Lamberth FR 18:04.3
2 34 Everett Johnson SR 17:46.5 6 ( 90) Ryan Moen FR 19:08.1
3 37 Michael Oldach JR 17:50.5 7 (114) Nathaniel Johnston SR 19:29.6
4 44 Matt Loftin JR 18:03.1
5. 171 Thompson Valley ( 17:50.3 1:29:11.1 1:43.7)
=========================================
1 7 Jarrett Thollot JR 17:10.4 5 79 Tyler Davis SO 18:54.1
2 17 Kaleb Simington SR 17:30.5 6 (115) Zach Klagge JR 19:30.5
3 30 Logan Simington FR 17:42.0 7 (134) Hayden Ell FR 20:02.7
4 38 Nik Clinton JR 17:54.1
6. 177 Battle Mountain ( 17:56.4 1:29:41.9 1:22.4)
=========================================
1 9 Alexis Aguirre SO 17:14.6 5 60 Ricardo Arreola SR 18:37.0
2 11 Cameron Moore SR 17:22.7 6 ( 69) Ty Willoughby SO 18:45.6
3 42 Ethan Pence JR 18:02.4 7 ( 92) Jake Borel JR 19:09.3
4 55 Josh Braun SR 18:25.2
7. 205 Cheyenne Mountain ( 17:59.2 1:29:55.8 2:04.0)
=========================================
1 2 William Mayhew SR 16:49.7 5 77 Jake Watts JR 18:53.7
2 23 James Jones JR 17:34.4 6 ( 80) Matthew Fox JR 18:58.3
3 47 Thomas Staines JR 18:11.7 7 (110) Gavin Ugianskis JR 19:25.5
4 56 Michael Dillon SR 18:26.3
8. 278 Centaurus ( 18:17.3 1:31:26.3 1:55.4)
=========================================
1 13 Ben Patzer SR 17:24.9 5 104 David McGill SO 19:20.3
2 27 Jake Link SR 17:38.5 6 (136) Caio Gajdys JR 20:03.7
3 35 Brooks Macdonald JR 17:46.9 7 (139) Brady Tobin SR 20:05.2
4 99 Nathan Weston JR 19:15.7
9. 295 Evergreen ( 18:27.1 1:32:15.4 1:04.9)
=========================================
1 40 Alex Aafedt JR 18:00.1 5 87 Victor Reese JR 19:05.0
2 46 Matt Kline JR 18:04.6 6 (124) Paul Rice SO 19:44.5
3 48 Will Michener JR 18:14.0 7 (144) Eric Temple SR 20:13.3
4 74 Aaron Wald SR 18:51.7
10. 315 Mountain View ( 18:30.5 1:32:32.2 1:38.3)
=========================================
1 20 Peter Franklin JR 17:32.6 5 93 Andrew Hanson JR 19:10.9
2 29 Julian Von Holten SR 17:39.6 6 ( 97) AJ Marcus JR 19:15.3
3 84 Alex Strohecker SO 19:01.1 7 (102) Chad Riggenbach SR 19:18.7
4 89 Nathan Gustafson SO 19:08.0
11. 331 Widefield ( 18:32.3 1:32:41.4 2:28.9)
=========================================
1 4 Maximilliano Martinez SO 16:56.7 5 111 Cole Munoz FR 19:25.6
2 49 Matthew Arbegast SO 18:16.4 6 (135) Wesley Simmons SR 20:03.4
3 82 Mason Durfey SR 18:59.8 7 (161) Quinn Wilson SO 21:12.5
4 85 Stephen Agenbroad SO 19:02.9
12. 341 Ponderosa ( 18:40.3 1:33:21.5 1:38.9)
=========================================
1 22 Phillip Reid SR 17:33.8 5 95 Nick Rodriguez SR 19:12.7
2 68 Sean Wilcox JR 18:44.5 6 ( 96) Liam McCoy JR 19:13.7
3 70 Cameron Nuzman SO 18:46.2 7 (103) Sean Decker FR 19:19.8
4 86 Luke Veltrie SR 19:04.3
13. 347 Pueblo West ( 18:38.2 1:33:11.0 2:24.0)
=========================================
1 25 Zack Retzlaff SR 17:35.3 5 133 Josh Leyba JR 19:59.3
2 26 Jacob Sloan SR 17:36.9 6 (143) Austin Walrod JR 20:13.0
3 75 Christian Andresen SO 18:52.0 7 (149) Colton Ramos SO 20:26.3
4 88 Justus Bernal JR 19:07.5
14. 369 Air Academy ( 18:44.1 1:33:40.2 2:31.5)
=========================================
1 10 Luc Hagen JR 17:14.7 5 126 Mitchell Shaw SO 19:46.2
2 59 Matt McDonald JR 18:31.4 6 (131) Kieron Brunner FR 19:53.6
3 76 Colin Adams SR 18:52.5 7 (150) Skylar Smoker SO 20:31.7
4 98 Josiah Johnson JR 19:15.4
15. 374 Erie ( 18:50.3 1:34:11.3 1:00.1)
=========================================
1 54 Sean Fitzgerald SR 18:23.7 5 106 Anthony Willert JR 19:23.8
2 64 Andrew Yurko SR 18:40.7 6 (116) Matthew Sease JR 19:31.5
3 72 Taylor Johnson JR 18:49.1
4 78 Kyle Leahy SR 18:54.0
16. 408 Eagle Valley ( 18:54.5 1:34:32.2 2:13.2)
=========================================
1 24 Gino Giovagnoli SR 17:34.8 5 127 Aiden Branch FR 19:48.0
2 66 Brandon Sheard JR 18:43.2 6 (128) Matt Jordan JR 19:48.1
3 91 Michael Niemeyer SR 19:09.1 7 (157) Vladimir Carbajal SR 21:04.0
4 100 Riley Mehan SR 19:17.1
17. 428 Longmont ( 18:57.5 1:34:47.5 1:33.2)
=========================================
1 43 Sean Kilcullen SO 18:03.0 5 121 Nico Urrego JR 19:36.2
2 52 Cade Bickmore JR 18:21.7 6 (155) Patrick Salazar JR 20:52.6
3 105 Nathaniel Eiffert SR 19:22.7 7 (159) Taylor Chouinard SR 21:06.9
4 107 Jared Wells SR 19:23.9
18. 471 Golden ( 19:09.0 1:35:44.6 2:40.6)
=========================================
1 19 Alec Hornecker JR 17:32.1 5 142 Jake Mann SO 20:12.7
2 58 TJ Chrysler JR 18:30.2 6 (151) Sammy Wubben FR 20:34.8
3 122 Jon DuVarney JR 19:38.6 7 (154) Brian Whitfield SR 20:51.1
4 130 Jeshurun Small JR 19:51.0
19. 476 Green Mountain ( 19:10.9 1:35:54.4 1:12.2)
=========================================
1 53 Stephen Haas JR 18:23.5 5 119 Evan Ammidown JR 19:35.7
2 83 Ryan Jones SO 19:00.9 6 (129) Garrett Duchesneau FR 19:50.2
3 108 Jace Pivonka SO 19:24.9 7 (137) Alex Telles FR 20:03.8
4 113 Jon Michael Sullivan JR 19:29.4
20. 502 Montrose ( 19:19.2 1:36:35.9 3:41.2)
=========================================
1 3 Ian Meek SO 16:56.4 5 152 Justin Hawkins SO 20:37.6
2 61 Evan Graff FR 18:39.1 6 (156) Casey Crawford SO 20:54.6
3 140 Logan Crim SR 20:06.2 7 (158) Jordan Walker SR 21:04.6
4 146 Colton McLaughlin SR 20:16.6
21. 510 Denver North ( 19:19.7 1:36:38.1 2:21.4)
=========================================
1 39 Jeffrey Lazo SR 17:54.5 5 145 Cruz Jimenez SO 20:15.9
2 73 Jonathan Velo JR 18:51.6 6 (162) Uriel RIco FR 21:29.7
3 112 Rivers Florez JR 19:28.4 7 (163) Robert Wade JR 21:38.8
4 141 Jose Herrera SR 20:07.7
22. 517 Pueblo Centennial ( 19:19.4 1:36:36.7 3:13.2)
=========================================
1 6 Michael Duran JR 17:07.8 5 147 Martinez Josiah SR 20:21.0
2 101 Aragon Dane JR 19:18.3 6 (164) Collins Cameron JR 21:52.7
3 125 Trigo Jeremiah SR 19:45.1 7 (167) Ryan Paolucci FR 22:18.8
4 138 Manzanares Darian JR 20:04.5
23. 539 Fort Morgan ( 19:31.8 1:37:38.6 1:57.5)
=========================================
1 65 Conner Shaver JR 18:42.8 5 153 Heriberto Munoz FR 20:40.3
2 81 Trevor Link JR 18:59.2 6 (160) Joey Smits SR 21:10.3
3 117 Michael Lauck SO 19:33.0 7 (165) Jason Luft SO 21:54.9
4 123 Drew Gerken JR 19:43.3
24. 550 Falcon ( 19:28.2 1:37:20.8 1:08.4)
=========================================
1 71 Mitchell Carroll SR 18:48.0 5 132 Danny Watts JR 19:56.4
2 109 Bradley Sain SR 19:25.3 6 (148) Reece Warren FR 20:21.6
3 118 Mickey Sarafin SR 19:35.2 7 (166) Hunter Hughes SO 21:59.7
4 120 Will Boswell SO 19:35.9
CHSSA State Cross Country Champpionships - 4A Boy's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= =====
1 1 768 Eric Hamer SR Palmer Ridge 16:17.7 6:34
2 1 574 William Mayhew SR Cheyenne Mountain 16:49.7 6:47
3 1 727 Ian Meek SO Montrose 16:56.4 6:49
4 1 873 Maximilliano Martinez SO Widefield 16:56.7 6:50
5 1 752 Jake Fisk SR Niwot 16:56.7 6:50
6 1 785 Michael Duran JR Pueblo Centennial 17:07.8 6:54
7 1 852 Jarrett Thollot JR Thompson Valley 17:10.4 6:55
8 1 590 Tanner Norman SO Classical Academy 17:12.9 6:56
9 1 532 Alexis Aguirre SO Battle Mountain 17:14.6 6:57
10 1 520 Luc Hagen JR Air Academy 17:14.7 6:57
11 2 536 Cameron Moore SR Battle Mountain 17:22.7 7:00
12 2 767 Liam Cox JR Palmer Ridge 17:23.9 7:00
13 1 561 Ben Patzer SR Centaurus 17:24.9 7:01
14 1 805 Brendan Wagler SR Rifle 17:25.5 7:01
15 1 622 Benjamin Lachelt JR Durango 17:26.0 7:01
16 2 623 Seamus Millett JR Durango 17:27.3 7:02
17 2 755 Joe Plunkett SR Niwot 17:27.7 7:02
18 2 850 Kaleb Simington SR Thompson Valley 17:30.5 7:03
19 3 769 Tommy Herebic SR Palmer Ridge 17:30.9 7:03
20 1 861 Ashton Grissom SR Valor Christian 17:31.7 7:04
21 1 675 Alec Hornecker JR Golden 17:32.1 7:04
22 1 736 Peter Franklin JR Mountain View 17:32.6 7:04
23 3 753 Isaac Flores JR Niwot 17:33.2 7:04
24 1 777 Phillip Reid SR Ponderosa 17:33.8 7:04
25 2 573 James Jones JR Cheyenne Mountain 17:34.4 7:05
26 1 630 Gino Giovagnoli SR Eagle Valley 17:34.8 7:05
27 1 801 Zack Retzlaff SR Pueblo West 17:35.3 7:05
28 2 802 Jacob Sloan SR Pueblo West 17:36.9 7:06
29 2 558 Jake Link SR Centaurus 17:38.5 7:06
30 4 754 Elliot Minor SR Niwot 17:39.1 7:07
31 2 742 Julian Von Holten SR Mountain View 17:39.6 7:07
32 3 851 Logan Simington FR Thompson Valley 17:42.0 7:08
33 4 772 Andrew Rudnicki SO Palmer Ridge 17:42.8 7:08
34 5 771 Jeremy Meadows SO Palmer Ridge 17:43.2 7:08
35 3 626 Nicholas Turco JR Durango 17:43.6 7:08
36 2 585 Everett Johnson SR Classical Academy 17:46.5 7:10
37 3 559 Brooks Macdonald JR Centaurus 17:46.9 7:10
38 5 757 Niels Snow SR Niwot 17:50.2 7:11
39 3 591 Michael Oldach JR Classical Academy 17:50.5 7:11
40 4 846 Nik Clinton JR Thompson Valley 17:54.1 7:13
41 1 598 Jeffrey Lazo SR Denver North 17:54.5 7:13
42 1 650 Alex Aafedt JR Evergreen 18:00.1 7:15
43 4 621 Gordon Gianniny SR Durango 18:02.2 7:16
44 3 537 Ethan Pence JR Battle Mountain 18:02.4 7:16
45 1 759 Jake Erickson SR Palisade 18:02.5 7:16
46 1 709 Sean Kilcullen SO Longmont 18:03.0 7:16
47 4 588 Matt Loftin JR Classical Academy 18:03.1 7:16
48 5 587 Canaan Lamberth FR Classical Academy 18:04.3 7:17
49 2 651 Matt Kline JR Evergreen 18:04.6 7:17
50 3 575 Thomas Staines JR Cheyenne Mountain 18:11.7 7:20
51 3 652 Will Michener JR Evergreen 18:14.0 7:21
52 2 871 Matthew Arbegast SO Widefield 18:16.4 7:22
53 2 860 Aidan Cusick SR Valor Christian 18:17.6 7:22
54 5 620 William Chandler JR Durango 18:18.3 7:22
55 6 624 David Moenning JR Durango 18:20.7 7:23
56 2 706 Cade Bickmore JR Longmont 18:21.7 7:24
57 1 689 Stephen Haas JR Green Mountain 18:23.5 7:24
58 1 636 Sean Fitzgerald SR Erie 18:23.7 7:25
59 4 535 Josh Braun SR Battle Mountain 18:25.2 7:25
60 4 571 Michael Dillon SR Cheyenne Mountain 18:26.3 7:26
61 1 702 Jeffrey Naumiec SR Lewis-Palmer 18:28.7 7:27
62 6 773 Jake Tellez SR Palmer Ridge 18:28.9 7:27
63 2 673 TJ Chrysler JR Golden 18:30.2 7:27
64 2 522 Matt McDonald JR Air Academy 18:31.4 7:28
65 1 604 Gubay Ali SO Denver West 18:33.9 7:29
66 1 541 Luke Spitz SR Berthoud 18:34.3 7:29
67 1 603 Yohanes Alem JR Denver South 18:35.6 7:29
68 5 533 Ricardo Arreola SR Battle Mountain 18:37.0 7:30
69 2 724 Evan Graff FR Montrose 18:39.1 7:31
70 7 770 Andrew Lester SO Palmer Ridge 18:39.2 7:31
71 7 625 Harry Steinberg SO Durango 18:40.6 7:31
72 2 642 Andrew Yurko SR Erie 18:40.7 7:31
73 1 743 Cooper Dow JR Mullen 18:41.1 7:32
74 1 669 Conner Shaver JR Fort Morgan 18:42.8 7:32
75 2 634 Brandon Sheard JR Eagle Valley 18:43.2 7:32
76 6 756 Tommy Plunkett SR Niwot 18:43.9 7:33
77 1 701 Ryan Wells JR Holy Family 18:44.0 7:33
78 2 780 Sean Wilcox JR Ponderosa 18:44.5 7:33
79 6 538 Ty Willoughby SO Battle Mountain 18:45.6 7:33
80 3 776 Cameron Nuzman SO Ponderosa 18:46.2 7:34
81 1 704 Colin Cannon JR Littleton 18:47.8 7:34
82 1 658 Mitchell Carroll SR Falcon 18:48.0 7:34
83 3 637 Taylor Johnson JR Erie 18:49.1 7:35
84 1 549 Brandon Trujillo SR Canon City 18:49.6 7:35
85 1 824 Trevor Smith SO Standley Lake 18:50.1 7:35
86 2 600 Jonathan Velo JR Denver North 18:51.6 7:36
87 4 656 Aaron Wald SR Evergreen 18:51.7 7:36
88 3 797 Christian Andresen SO Pueblo West 18:52.0 7:36
89 1 814 Brock Dykema FR Silver Creek 18:52.3 7:36
90 3 518 Colin Adams SR Air Academy 18:52.5 7:36
91 1 635 Chad Glover SR Englewood 18:52.7 7:36
92 5 577 Jake Watts JR Cheyenne Mountain 18:53.7 7:37
93 4 638 Kyle Leahy SR Erie 18:54.0 7:37
94 5 847 Tyler Davis SO Thompson Valley 18:54.1 7:37
95 6 572 Matthew Fox JR Cheyenne Mountain 18:58.3 7:38
96 2 666 Trevor Link JR Fort Morgan 18:59.2 7:39
97 3 872 Mason Durfey SR Widefield 18:59.8 7:39
98 1 804 Chris Large JR PuebloEast 19:00.6 7:39
99 2 690 Ryan Jones SO Green Mountain 19:00.9 7:39
100 3 741 Alex Strohecker SO Mountain View 19:01.1 7:40
101 1 796 Nathan Garcia SO Pueblo South 19:02.0 7:40
102 4 870 Stephen Agenbroad SO Widefield 19:02.9 7:40
103 4 779 Luke Veltrie SR Ponderosa 19:04.3 7:41
104 5 653 Victor Reese JR Evergreen 19:05.0 7:41
105 2 705 Tommy kail SR Littleton 19:06.8 7:42
106 4 798 Justus Bernal JR Pueblo West 19:07.5 7:42
107 4 737 Nathan Gustafson SO Mountain View 19:08.0 7:42
108 6 589 Ryan Moen FR Classical Academy 19:08.1 7:42
109 3 633 Michael Niemeyer SR Eagle Valley 19:09.1 7:43
110 7 534 Jake Borel JR Battle Mountain 19:09.3 7:43
111 2 540 Elijah Grewal JR Berthoud 19:10.7 7:43
112 5 738 Andrew Hanson JR Mountain View 19:10.9 7:44
113 7 751 Pierce Finley SR Niwot 19:12.5 7:44
114 5 778 Nick Rodriguez SR Ponderosa 19:12.7 7:44
115 6 775 Liam McCoy JR Ponderosa 19:13.7 7:45
116 6 739 AJ Marcus JR Mountain View 19:15.3 7:45
117 4 521 Josiah Johnson JR Air Academy 19:15.4 7:45
118 4 563 Nathan Weston JR Centaurus 19:15.7 7:45
119 1 878 Cale Englert SO Windsor 19:16.0 7:46
120 4 632 Riley Mehan SR Eagle Valley 19:17.1 7:46
121 2 783 Aragon Dane JR Pueblo Centennial 19:18.3 7:46
122 7 740 Chad Riggenbach SR Mountain View 19:18.7 7:47
123 7 774 Sean Decker FR Ponderosa 19:19.8 7:47
124 5 560 David McGill SO Centaurus 19:20.3 7:47
125 3 708 Nathaniel Eiffert SR Longmont 19:22.7 7:48
126 5 641 Anthony Willert JR Erie 19:23.8 7:49
127 4 712 Jared Wells SR Longmont 19:23.9 7:49
128 3 691 Jace Pivonka SO Green Mountain 19:24.9 7:49
129 2 660 Bradley Sain SR Falcon 19:25.3 7:49
130 7 576 Gavin Ugianskis JR Cheyenne Mountain 19:25.5 7:49
131 5 874 Cole Munoz FR Widefield 19:25.6 7:49
132 2 815 James Lee FR Silver Creek 19:27.2 7:50
133 3 595 Rivers Florez JR Denver North 19:28.4 7:51
134 4 692 Jon Michael Sullivan JR Green Mountain 19:29.4 7:51
135 7 586 Nathaniel Johnston SR Classical Academy 19:29.6 7:51
136 6 849 Zach Klagge JR Thompson Valley 19:30.5 7:51
137 6 640 Matthew Sease JR Erie 19:31.5 7:52
138 3 665 Michael Lauck SO Fort Morgan 19:33.0 7:52
139 3 661 Mickey Sarafin SR Falcon 19:35.2 7:53
140 5 687 Evan Ammidown JR Green Mountain 19:35.7 7:54
141 4 657 Will Boswell SO Falcon 19:35.9 7:54
142 5 711 Nico Urrego JR Longmont 19:36.2 7:54
143 3 674 Jon DuVarney JR Golden 19:38.6 7:55
144 4 664 Drew Gerken JR Fort Morgan 19:43.3 7:57
145 6 654 Paul Rice SO Evergreen 19:44.5 7:57
146 3 786 Trigo Jeremiah SR Pueblo Centennial 19:45.1 7:57
147 5 523 Mitchell Shaw SO Air Academy 19:46.2 7:58
148 5 628 Aiden Branch FR Eagle Valley 19:48.0 7:58
149 6 631 Matt Jordan JR Eagle Valley 19:48.1 7:58
150 6 688 Garrett Duchesneau FR Green Mountain 19:50.2 7:59
151 4 677 Jeshurun Small JR Golden 19:51.0 8:00
152 6 519 Kieron Brunner FR Air Academy 19:53.6 8:01
153 5 663 Danny Watts JR Falcon 19:56.4 8:02
154 5 799 Josh Leyba JR Pueblo West 19:59.3 8:03
155 7 848 Hayden Ell FR Thompson Valley 20:02.7 8:04
156 6 875 Wesley Simmons SR Widefield 20:03.4 8:05
157 6 557 Caio Gajdys JR Centaurus 20:03.7 8:05
158 7 693 Alex Telles FR Green Mountain 20:03.8 8:05
159 4 784 Manzanares Darian JR Pueblo Centennial 20:04.5 8:05
160 7 562 Brady Tobin SR Centaurus 20:05.2 8:05
161 3 723 Logan Crim SR Montrose 20:06.2 8:06
162 4 596 Jose Herrera SR Denver North 20:07.7 8:06
163 5 676 Jake Mann SO Golden 20:12.7 8:08
164 6 803 Austin Walrod JR Pueblo West 20:13.0 8:09
165 7 655 Eric Temple SR Evergreen 20:13.3 8:09
166 5 597 Cruz Jimenez SO Denver North 20:15.9 8:10
167 4 726 Colton McLaughlin SR Montrose 20:16.6 8:10
168 5 787 Martinez Josiah SR Pueblo Centennial 20:21.0 8:12
169 6 662 Reece Warren FR Falcon 20:21.6 8:12
170 7 800 Colton Ramos SO Pueblo West 20:26.3 8:14
171 7 524 Skylar Smoker SO Air Academy 20:31.7 8:16
172 6 679 Sammy Wubben FR Golden 20:34.8 8:17
173 5 725 Justin Hawkins SO Montrose 20:37.6 8:18
174 5 668 Heriberto Munoz FR Fort Morgan 20:40.3 8:19
175 7 678 Brian Whitfield SR Golden 20:51.1 8:24
176 6 710 Patrick Salazar JR Longmont 20:52.6 8:24
177 6 722 Casey Crawford SO Montrose 20:54.6 8:25
178 7 629 Vladimir Carbajal SR Eagle Valley 21:04.0 8:29
179 7 728 Jordan Walker SR Montrose 21:04.6 8:29
180 7 707 Taylor Chouinard SR Longmont 21:06.9 8:30
181 6 670 Joey Smits SR Fort Morgan 21:10.3 8:32
182 7 876 Quinn Wilson SO Widefield 21:12.5 8:32
183 6 599 Uriel RIco FR Denver North 21:29.7 8:39
184 7 601 Robert Wade JR Denver North 21:38.8 8:43
185 6 782 Collins Cameron JR Pueblo Centennial 21:52.7 8:49
186 7 667 Jason Luft SO Fort Morgan 21:54.9 8:50
187 7 659 Hunter Hughes SO Falcon 21:59.7 8:51
188 7 788 Ryan Paolucci FR Pueblo Centennial 22:18.8 8:59
---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 5A Girl's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 113 Fort Collins ( 20:21.0 1:41:44.9 2:23.5)
=========================================
1 1 Lauren Gregory SO 18:55.8 5 44 Claire Hooker JR 21:19.3
2 8 Heather Holt SR 19:46.7 6 ( 51) Samantha Muller SR 21:30.6
3 19 Devynn Miller SR 20:27.6 7 ( 66) Rebecca Schulte JR 21:48.4
4 41 Kiri Michell SR 21:15.5
2. 118 Monarch ( 20:34.0 1:42:49.7 1:52.3)
=========================================
1 4 Holly Bent SO 19:26.8 5 43 Liz Hogan FR 21:19.1
2 16 Audrey Lookner SO 20:18.3 6 ( 78) Daisy Fuchs JR 21:59.2
3 24 Elissa Mann SR 20:44.5 7 ( 89) Abby Hein FR 22:09.9
4 31 Karina Mann SR 21:01.0
3. 153 Pine Creek ( 20:49.9 1:44:09.2 1:34.3)
=========================================
1 11 Athena Kuehn SO 20:05.1 5 55 Sarah Bassett FR 21:39.4
2 14 Devon Kroeker SO 20:14.1 6 ( 59) Madeline Alhamra SO 21:43.3
3 28 Natalie Kalin SR 20:51.2 7 (130) Calyssa Trautner JR 23:18.5
4 45 Kaleigh Kroeker SR 21:19.4
4. 172 Cherry Creek ( 20:53.9 1:44:29.3 2:03.1)
=========================================
1 6 Devon Peterson SO 19:45.0 5 65 Anne Raymond JR 21:48.1
2 15 Lillian Markusch JR 20:17.9 6 ( 93) Jordyn Colter SR 22:15.6
3 29 Katie Plomondon JR 20:56.0 7 (133) Emily Cutter SR 23:24.4
4 57 Kiera Pelletier JR 21:42.3
5. 197 Fairview ( 21:01.6 1:45:07.9 2:27.8)
=========================================
1 2 Maya Browning SO 19:25.1 5 69 Kelly Gilbert SR 21:52.9
2 32 Katia Beggan SO 21:02.4 6 ( 76) Haley Leader FR 21:57.9
3 34 Sarah King SO 21:03.2 7 (118) Sadie Cotton FR 22:47.5
4 60 Josie Russell SR 21:44.3
6. 217 Broomfield ( 21:01.1 1:45:05.1 2:26.8)
=========================================
1 10 Emily Mitchem FR 19:56.5 5 97 Vanessa Kort FR 22:23.3
2 17 Katelyn Mitchem FR 20:22.3 6 (120) Ivy Gonzales FR 22:55.0
3 18 Regan Vandepol SR 20:25.9 7 (138) Ellie Webber SO 23:30.5
4 75 Laura Thompson FR 21:57.1
7. 234 Fossil Ridge ( 21:11.1 1:45:55.2 2:15.7)
=========================================
1 5 Ashley Bock SR 19:42.6 5 77 Ellie Ewer JR 21:58.3
2 26 Kate Leatherman JR 20:47.5 6 (110) Sydney Teslow FR 22:39.2
3 52 Marah Guzman SR 21:30.7 7 (119) Promise Butler SO 22:49.0
4 74 Michaela Bonenberger JR 21:56.1
8. 255 Boulder ( 21:15.4 1:46:16.7 2:40.5)
=========================================
1 3 Claudia Burgess FR 19:25.2 5 86 Kristen Thomas SR 22:05.7
2 38 Lauren Neugeboren FR 21:10.0 6 (139) Alysa Rogers FR 23:30.9
3 56 Ali O'Donnell SR 21:40.2 7 (155) Amanda Worthy JR 23:50.4
4 72 Lauren Jortberg SR 21:55.6
9. 257 Mountain Vista ( 21:20.5 1:46:42.5 1:58.8)
=========================================
1 12 Allie Chipman FR 20:12.3 5 90 Lauren Soares SO 22:11.1
2 27 Delaney Fitzsimmons SR 20:48.8 6 ( 95) Rebbeca Walton FR 22:19.0
3 49 Courtney Goodrum SR 21:27.9 7 ( 96) Madison Easton SO 22:21.4
4 79 Jessica Nats SO 22:02.4
10. 267 Cherokee Trail ( 21:30.3 1:47:31.3 1:02.5)
=========================================
1 33 Jordan Herrera SO 21:03.0 5 85 Hannah Laurie SR 22:05.5
2 40 Amy McConnell JR 21:13.0 6 (100) Kennedey McCurdy JR 22:24.7
3 42 Lynsie Roper SR 21:18.9 7 (102) Jessica Brookie FR 22:27.1
4 67 Brea Wheeler SR 21:50.9
11. 340 Smoky Hill ( 21:46.3 1:48:51.1 1:40.7)
=========================================
1 30 Brynell Yount SR 21:00.3 5 113 Kaycie Schubert SO 22:41.0
2 35 Jamie Jezier SR 21:03.4 6 (131) Carlie Andrie SO 23:21.4
3 70 Lesley Fatica SR 21:54.3 7 (134) Rhonda Patrom SO 23:24.7
4 92 Julie Eoff SO 22:12.1
12. 354 Horizon ( 21:44.3 1:48:41.3 3:50.4)
=========================================
1 9 Megan Mooney JR 19:55.6 5 153 Taylor Bakel SO 23:46.0
2 22 Madison Mooney FR 20:36.1 6 (162) Megan Esslinger SO 24:09.6
3 25 Natalie Platil SO 20:46.2 7 (163) Melanie Sundahl JR 24:11.9
4 145 Lizzie Atwood JR 23:37.4
13. 379 Grandview ( 21:54.7 1:49:33.1 3:02.6)
=========================================
1 21 Peyton Dailey FR 20:32.2 5 143 Rachel Shaw SR 23:34.8
2 36 Caroline Robbins FR 21:06.2 6 (151) Sylvana Ross SR 23:43.0
3 88 Kayla Vallin JR 22:08.4 7 (172) Nicole Mundy SR 24:51.2
4 91 Melanie Jenkins JR 22:11.5
14. 395 Legacy ( 21:54.0 1:49:29.8 3:47.8)
=========================================
1 7 Emma Gee SR 19:45.8 5 142 Brittney Kocman SR 23:33.6
2 46 Abby Cohen SR 21:21.7 6 (159) Mayzie Moore SO 23:55.5
3 83 Cheney Singer FR 22:04.7 7 (165) Emma Connely JR 24:19.7
4 117 Rachel Gonzales SO 22:44.0
15. 398 Ralston Valley ( 22:03.6 1:50:17.8 1:20.1)
=========================================
1 48 Katie Bearup JR 21:23.2 5 115 Sarah Bevington SO 22:43.3
2 61 Alicia Thompson SR 21:44.8 6 (150) Hannah Kurath SR 23:42.9
3 62 Caitlin Hess JR 21:45.9 7 (154) Samantha VanSickle FR 23:47.3
4 112 Samantha Bedinger SR 22:40.6
16. 405 Dakota Ridge ( 22:10.0 1:50:49.7 1:44.1)
=========================================
1 58 Cayli Hume JR 21:42.4 5 136 Natalie Gonzalez JR 23:26.5
2 63 Skylar Lodice FR 21:46.7 6 (144) Celina Wilkerson SO 23:36.4
3 68 Michelle Renner FR 21:51.4 7 (164) Charlotte Jones SO 24:12.9
4 80 Laurel Davis JR 22:02.7
17. 428 Rock Canyon ( 22:09.0 1:50:44.9 0:34.9)
=========================================
1 71 Emily Kaukol SR 21:55.0 5 103 Lindsey Hulett SR 22:29.9
2 73 Allison Janedis JR 21:56.1 6 (105) Mackenna Balman JR 22:36.4
3 87 Kailey Rex FR 22:06.4 7 (111) Bailee Stones FR 22:40.3
4 94 Chloe Arbuckle JR 22:17.5
18. 428 Arapahoe ( 22:10.0 1:50:50.0 2:02.8)
=========================================
1 37 Mandee Middleton SR 21:07.7 5 127 Sarah Slack JR 23:10.5
2 82 Allison Marizza SO 22:02.9 6 (129) Abbie Naumann SO 23:13.3
3 84 Colleen Richards SR 22:05.1 7 (149) Elizabeth Albeck JR 23:42.5
4 98 Anna McCollister FR 22:23.8
19. 428 Hertage ( 22:07.2 1:50:36.0 2:52.8)
=========================================
1 13 Annika Reuter SR 20:12.9 5 125 Maile Conant FR 23:05.7
2 53 Audrey Cordova JR 21:32.9 6 (141) Peg Smith SO 23:31.4
3 116 Sophia Uhlig FR 22:44.0 7 (156) Nicole Giesen SR 23:53.1
4 121 Laurette Selleck SO 23:00.5
20. 460 Loveland ( 22:23.5 1:51:57.5 1:59.8)
=========================================
1 39 Kristina Ritschard JR 21:10.6 5 126 Maci Ames FR 23:10.4
2 50 Ashlyn Brent JR 21:28.9 6 (166) McKenzie Strait SO 24:24.3
3 122 DeeAnn Papineau SO 23:03.0 7 (171) Kayla Smith SR 24:45.5
4 123 Gina Grainda SR 23:04.6
21. 462 Regis Jesuit ( 22:22.5 1:51:52.2 3:11.2)
=========================================
1 20 Lindsey Koch SR 20:30.6 5 148 Catie Vitella SO 23:41.8
2 54 Julia Vitella SO 21:37.1 6 (170) Devon Johnson SO 24:31.7
3 108 Sydney Lindquist FR 22:39.0 7 (174) Katie Schilmoeller JR 25:29.1
4 132 Lily Brucker FR 23:23.7
22. 487 Coronado ( 22:25.9 1:52:09.3 0:51.5)
=========================================
1 64 Olivia Babeu SR 21:47.6 5 109 Allison Hill JR 22:39.1
2 101 Elana Muzzy FR 22:26.5 6 (147) Jackie Godec SO 23:39.4
3 106 Bailey Powell JR 22:37.2 7 (160) Lindsey Murray FR 23:56.1
4 107 Chloe Cassens FR 22:38.9
23. 519 Douglas County ( 22:35.7 1:52:58.3 2:03.1)
=========================================
1 47 Solana Quistorff SR 21:22.1 5 135 Holly Humphries JR 23:25.2
2 99 Josie Rodrigue FR 22:24.0 6 (146) Alex Olson FR 23:38.2
3 114 Karsen Keech SR 22:41.6 7 (161) Carlie Lincoln SR 24:05.0
4 124 Ryah Caskey JR 23:05.4
24. 600 Arvada West ( 23:00.6 1:55:02.9 3:11.9)
=========================================
1 23 Erin Rawe-Thomas SR 20:41.8 5 157 Amber Valdez FR 23:53.7
2 128 Cassandra Porter JR 23:10.5 6 (158) Jenna Colombo FR 23:54.9
3 140 Civianna Gallegos FR 23:31.0 7 (175) Lucy Schroeder FR 25:45.2
4 152 Katie Doucette FR 23:45.9
25. 657 Chatfield ( 23:24.0 1:56:59.6 2:26.0)
=========================================
1 81 Finlay Benninger SO 22:02.8 5 168 Lia Anderson SO 24:28.8
2 104 Abby Oglesby SO 22:31.2 6 (169) Lilly Glist FR 24:29.6
3 137 Lindsay Hill SO 23:29.6 7 (173) Danielle Cooper SR 24:54.2
4 167 Alex Bicket SR 24:27.2
CHSSA State Cross Country Champpionships - 5A Girl's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= =====
1 1 1061 Lauren Gregory SO Fort Collins 18:55.8 6:06
2 1 1048 Maya Browning SO Fairview 19:25.1 6:15
3 1 930 Claudia Burgess FR Boulder 19:25.2 6:16
4 1 1156 Holly Bent SO Monarch 19:26.8 6:16
5 1 1075 Ashley Bock SR Fossil Ridge 19:42.6 6:21
6 1 995 Devon Peterson SO Cherry Creek 19:45.0 6:22
7 1 1134 Emma Gee SR Legacy 19:45.8 6:22
8 2 1062 Heather Holt SR Fort Collins 19:46.7 6:22
9 1 1126 Megan Mooney JR Horizon 19:55.6 6:25
10 1 947 Emily Mitchem FR Broomfield 19:56.5 6:26
11 1 1196 Athena Kuehn SO Pine Creek 20:05.1 6:28
12 1 959 Savanna Dalton JR Castle VIew 20:07.5 6:29
13 1 1170 Allie Chipman FR Mountain Vista 20:12.3 6:31
14 1 1109 Annika Reuter SR Hertage 20:12.9 6:31
15 2 1194 Devon Kroeker SO Pine Creek 20:14.1 6:31
16 2 993 Lillian Markusch JR Cherry Creek 20:17.9 6:32
17 2 1160 Audrey Lookner SO Monarch 20:18.3 6:33
18 2 948 Katelyn Mitchem FR Broomfield 20:22.3 6:34
19 1 1199 Cami Kennedy SR Pomona 20:22.9 6:34
20 3 950 Regan Vandepol SR Broomfield 20:25.9 6:35
21 3 1065 Devynn Miller SR Fort Collins 20:27.6 6:36
22 1 1139 Catherine Liggett JR Legend 20:30.5 6:37
23 1 1228 Lindsey Koch SR Regis Jesuit 20:30.6 6:37
24 1 1092 Peyton Dailey FR Grandview 20:32.2 6:37
25 2 1125 Madison Mooney FR Horizon 20:36.1 6:38
26 1 919 Erin Rawe-Thomas SR Arvada West 20:41.8 6:40
27 1 1207 Luna Slater FR Poudre 20:42.9 6:41
28 3 1161 Elissa Mann SR Monarch 20:44.5 6:41
29 3 1127 Natalie Platil SO Horizon 20:46.2 6:42
30 2 1080 Kate Leatherman JR Fossil Ridge 20:47.5 6:42
31 2 1172 Delaney Fitzsimmons SR Mountain Vista 20:48.8 6:42
32 3 1193 Natalie Kalin SR Pine Creek 20:51.2 6:43
33 3 996 Katie Plomondon JR Cherry Creek 20:56.0 6:45
34 1 1130 Olivia Hayden SR Lakewood 20:58.5 6:46
35 1 1260 Brynell Yount SR Smoky Hill 21:00.3 6:46
36 1 1218 Mathilde Bernard SO Rampart 21:00.6 6:46
37 4 1162 Karina Mann SR Monarch 21:01.0 6:46
38 2 1047 Katia Beggan SO Fairview 21:02.4 6:47
39 2 1208 Allysa Warling SR Poudre 21:02.9 6:47
40 1 978 Jordan Herrera SO Cherokee Trail 21:03.0 6:47
41 3 1050 Sarah King SO Fairview 21:03.2 6:47
42 2 1257 Jamie Jezier SR Smoky Hill 21:03.4 6:47
43 1 1121 Megan Koch FR Highlands Ranch 21:05.6 6:48
44 2 1095 Caroline Robbins FR Grandview 21:06.2 6:48
45 1 904 Mandee Middleton SR Arapahoe 21:07.7 6:49
46 2 1120 Katie Ellis FR Highlands Ranch 21:09.3 6:49
47 2 932 Lauren Neugeboren FR Boulder 21:10.0 6:49
48 1 1146 Kristina Ritschard JR Loveland 21:10.6 6:49
49 2 980 Amy McConnell JR Cherokee Trail 21:13.0 6:50
50 4 1064 Kiri Michell SR Fort Collins 21:15.5 6:51
51 1 1275 Emily Waters SR Thunderridge 21:17.9 6:52
52 3 982 Lynsie Roper SR Cherokee Trail 21:18.9 6:52
53 5 1159 Liz Hogan FR Monarch 21:19.1 6:52
54 5 1063 Claire Hooker JR Fort Collins 21:19.3 6:52
55 4 1195 Kaleigh Kroeker SR Pine Creek 21:19.4 6:52
56 2 1132 Abby Cohen SR Legacy 21:21.7 6:53
57 1 1043 Solana Quistorff SR Douglas County 21:22.1 6:53
58 1 1211 Katie Bearup JR Ralston Valley 21:23.2 6:53
59 3 1173 Courtney Goodrum SR Mountain Vista 21:27.9 6:55
60 2 1143 Ashlyn Brent JR Loveland 21:28.9 6:55
61 6 1066 Samantha Muller SR Fort Collins 21:30.6 6:56
62 3 1079 Marah Guzman SR Fossil Ridge 21:30.7 6:56
63 2 1107 Audrey Cordova JR Hertage 21:32.9 6:57
64 1 1005 Noelle Cobb SO Columbine 21:33.9 6:57
65 2 1232 Julia Vitella SO Regis Jesuit 21:37.1 6:58
66 5 1192 Sarah Bassett FR Pine Creek 21:39.4 6:59
67 3 933 Ali O'Donnell SR Boulder 21:40.2 6:59
68 4 994 Kiera Pelletier JR Cherry Creek 21:42.3 7:00
69 1 1023 Cayli Hume JR Dakota Ridge 21:42.4 7:00
70 6 1191 Madeline Alhamra SO Pine Creek 21:43.3 7:00
71 4 1053 Josie Russell SR Fairview 21:44.3 7:00
72 2 1216 Alicia Thompson SR Ralston Valley 21:44.8 7:00
73 3 1214 Caitlin Hess JR Ralston Valley 21:45.9 7:01
74 2 1024 Skylar Lodice FR Dakota Ridge 21:46.7 7:01
75 1 1007 Olivia Babeu SR Coronado 21:47.6 7:01
76 5 997 Anne Raymond JR Cherry Creek 21:48.1 7:02
77 7 1067 Rebecca Schulte JR Fort Collins 21:48.4 7:02
78 4 983 Brea Wheeler SR Cherokee Trail 21:50.9 7:02
79 3 1025 Michelle Renner FR Dakota Ridge 21:51.4 7:03
80 5 1052 Kelly Gilbert SR Fairview 21:52.9 7:03
81 3 1256 Lesley Fatica SR Smoky Hill 21:54.3 7:04
82 1 1244 Emily Kaukol SR Rock Canyon 21:55.0 7:04
83 4 931 Lauren Jortberg SR Boulder 21:55.6 7:04
84 2 1243 Allison Janedis JR Rock Canyon 21:56.1 7:04
85 4 1076 Michaela Bonenberger JR Fossil Ridge 21:56.1 7:04
86 4 949 Laura Thompson FR Broomfield 21:57.1 7:04
87 6 1051 Haley Leader FR Fairview 21:57.9 7:05
88 5 1078 Ellie Ewer JR Fossil Ridge 21:58.3 7:05
89 6 1157 Daisy Fuchs JR Monarch 21:59.2 7:05
90 4 1174 Jessica Nats SO Mountain Vista 22:02.4 7:06
91 4 1021 Laurel Davis JR Dakota Ridge 22:02.7 7:06
92 1 971 Finlay Benninger SO Chatfield 22:02.8 7:06
93 2 902 Allison Marizza SO Arapahoe 22:02.9 7:06
94 3 1138 Cheney Singer FR Legacy 22:04.7 7:07
95 3 906 Colleen Richards SR Arapahoe 22:05.1 7:07
96 5 979 Hannah Laurie SR Cherokee Trail 22:05.5 7:07
97 5 935 Kristen Thomas SR Boulder 22:05.7 7:07
98 3 1245 Kailey Rex FR Rock Canyon 22:06.4 7:07
99 3 1098 Kayla Vallin JR Grandview 22:08.4 7:08
100 7 1158 Abby Hein FR Monarch 22:09.9 7:09
101 5 1175 Lauren Soares SO Mountain Vista 22:11.1 7:09
102 4 1093 Melanie Jenkins JR Grandview 22:11.5 7:09
103 4 1255 Julie Eoff SO Smoky Hill 22:12.1 7:09
104 6 991 Jordyn Colter SR Cherry Creek 22:15.6 7:10
105 1 1035 Isabella Marshall JR Denver East 22:16.6 7:11
106 4 1240 Chloe Arbuckle JR Rock Canyon 22:17.5 7:11
107 6 1176 Rebbeca Walton FR Mountain Vista 22:19.0 7:11
108 1 1046 Janine Taurchini JR Eaglecrest 22:21.4 7:12
109 7 1171 Madison Easton SO Mountain Vista 22:21.4 7:12
110 5 946 Vanessa Kort FR Broomfield 22:23.3 7:13
111 4 903 Anna McCollister FR Arapahoe 22:23.8 7:13
112 2 1044 Josie Rodrigue FR Douglas County 22:24.0 7:13
113 6 981 Kennedey McCurdy JR Cherokee Trail 22:24.7 7:13
114 2 1011 Elana Muzzy FR Coronado 22:26.5 7:14
115 7 977 Jessica Brookie FR Cherokee Trail 22:27.1 7:14
116 5 1242 Lindsey Hulett SR Rock Canyon 22:29.9 7:15
117 2 976 Abby Oglesby SO Chatfield 22:31.2 7:15
118 6 1241 Mackenna Balman JR Rock Canyon 22:36.4 7:17
119 3 1012 Bailey Powell JR Coronado 22:37.2 7:17
120 4 1008 Chloe Cassens FR Coronado 22:38.9 7:18
121 3 1229 Sydney Lindquist FR Regis Jesuit 22:39.0 7:18
122 5 1009 Allison Hill JR Coronado 22:39.1 7:18
123 6 1081 Sydney Teslow FR Fossil Ridge 22:39.2 7:18
124 7 1246 Bailee Stones FR Rock Canyon 22:40.3 7:18
125 4 1212 Samantha Bedinger SR Ralston Valley 22:40.6 7:18
126 5 1259 Kaycie Schubert SO Smoky Hill 22:41.0 7:19
127 3 1040 Karsen Keech SR Douglas County 22:41.6 7:19
128 5 1213 Sarah Bevington SO Ralston Valley 22:43.3 7:19
129 3 1112 Sophia Uhlig FR Hertage 22:44.0 7:20
130 4 1135 Rachel Gonzales SO Legacy 22:44.0 7:20
131 2 1045 Jess McQuaid FR Eaglecrest 22:45.8 7:20
132 7 1049 Sadie Cotton FR Fairview 22:47.5 7:21
133 7 1077 Promise Butler SO Fossil Ridge 22:49.0 7:21
134 6 945 Ivy Gonzales FR Broomfield 22:55.0 7:23
135 4 1110 Laurette Selleck SO Hertage 23:00.5 7:25
136 3 1145 DeeAnn Papineau SO Loveland 23:03.0 7:26
137 4 1144 Gina Grainda SR Loveland 23:04.6 7:26
138 4 1038 Ryah Caskey JR Douglas County 23:05.4 7:26
139 5 1106 Maile Conant FR Hertage 23:05.7 7:26
140 5 1142 Maci Ames FR Loveland 23:10.4 7:28
141 5 907 Sarah Slack JR Arapahoe 23:10.5 7:28
142 2 918 Cassandra Porter JR Arvada West 23:10.5 7:28
143 6 905 Abbie Naumann SO Arapahoe 23:13.3 7:29
144 7 1197 Calyssa Trautner JR Pine Creek 23:18.5 7:31
145 6 1254 Carlie Andrie SO Smoky Hill 23:21.4 7:32
146 4 1226 Lily Brucker FR Regis Jesuit 23:23.7 7:32
147 7 992 Emily Cutter SR Cherry Creek 23:24.4 7:33
148 7 1258 Rhonda Patrom SO Smoky Hill 23:24.7 7:33
149 5 1039 Holly Humphries JR Douglas County 23:25.2 7:33
150 5 1022 Natalie Gonzalez JR Dakota Ridge 23:26.5 7:33
151 3 975 Lindsay Hill SO Chatfield 23:29.6 7:34
152 7 951 Ellie Webber SO Broomfield 23:30.5 7:34
153 6 934 Alysa Rogers FR Boulder 23:30.9 7:35
154 3 917 Civianna Gallegos FR Arvada West 23:31.0 7:35
155 6 1111 Peg Smith SO Hertage 23:31.4 7:35
156 5 1136 Brittney Kocman SR Legacy 23:33.6 7:35
157 5 1097 Rachel Shaw SR Grandview 23:34.8 7:36
158 6 1027 Celina Wilkerson SO Dakota Ridge 23:36.4 7:36
159 4 1122 Lizzie Atwood JR Horizon 23:37.4 7:37
160 6 1042 Alex Olson FR Douglas County 23:38.2 7:37
161 6 1013 Jackie Godec SO Coronado 23:39.4 7:37
162 5 1231 Catie Vitella SO Regis Jesuit 23:41.8 7:38
163 7 901 Elizabeth Albeck JR Arapahoe 23:42.5 7:38
164 6 1215 Hannah Kurath SR Ralston Valley 23:42.9 7:38
165 6 1096 Sylvana Ross SR Grandview 23:43.0 7:38
166 4 916 Katie Doucette FR Arvada West 23:45.9 7:39
167 5 1123 Taylor Bakel SO Horizon 23:46.0 7:39
168 7 1217 Samantha VanSickle FR Ralston Valley 23:47.3 7:40
169 7 936 Amanda Worthy JR Boulder 23:50.4 7:41
170 7 1108 Nicole Giesen SR Hertage 23:53.1 7:42
171 5 921 Amber Valdez FR Arvada West 23:53.7 7:42
172 6 915 Jenna Colombo FR Arvada West 23:54.9 7:42
173 6 1137 Mayzie Moore SO Legacy 23:55.5 7:43
174 7 1010 Lindsey Murray FR Coronado 23:56.1 7:43
175 7 1041 Carlie Lincoln SR Douglas County 24:05.0 7:46
176 6 1124 Megan Esslinger SO Horizon 24:09.6 7:47
177 7 1128 Melanie Sundahl JR Horizon 24:11.9 7:48
178 7 1026 Charlotte Jones SO Dakota Ridge 24:12.9 7:48
179 7 1133 Emma Connely JR Legacy 24:19.7 7:50
180 6 1148 McKenzie Strait SO Loveland 24:24.3 7:52
181 4 972 Alex Bicket SR Chatfield 24:27.2 7:53
182 5 970 Lia Anderson SO Chatfield 24:28.8 7:53
183 6 974 Lilly Glist FR Chatfield 24:29.6 7:53
184 6 1227 Devon Johnson SO Regis Jesuit 24:31.7 7:54
185 7 1147 Kayla Smith SR Loveland 24:45.5 7:59
186 7 1094 Nicole Mundy SR Grandview 24:51.2 8:00
187 7 973 Danielle Cooper SR Chatfield 24:54.2 8:01
188 7 1230 Katie Schilmoeller JR Regis Jesuit 25:29.1 8:13
189 7 920 Lucy Schroeder FR Arvada West 25:45.2 8:18
---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 3A Girl's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 91 Alamosa ( 22:29.6 1:52:27.9 1:44.6)
=========================================
1 5 Tara Sowards FR 21:22.8 5 29 Brittany Lopez FR 23:07.4
2 12 Brianna Corona SR 22:12.0 6 ( 91) Brianna Carson SO 26:15.8
3 20 Emily Sowards JR 22:47.5 7 (113) Isabelle terKuile-Miller SO 27:28.1
4 25 Paige DeGolyer JR 22:58.2
2. 95 Salida ( 22:27.5 1:52:17.3 1:50.3)
=========================================
1 6 Sydney Fesenmeyer JR 21:22.9 4 26 Olivia Lowe JR 23:02.8
2 7 Taryn Ceglowski SO 21:40.5 5 32 Lauren McDonald SR 23:13.2
3 24 Bari Beasley SO 22:57.9
3. 109 Kent Denver ( 22:29.2 1:52:25.8 2:47.4)
=========================================
1 2 Julia Jaschke JR 20:42.4 5 41 Chloe Hancock JR 23:29.8
2 9 Samantha Schaffer SO 22:01.3 6 ( 46) Molly Murphy JR 23:36.9
3 27 Ilinca Birlea SR 23:04.1 7 ( 56) Alex Davis FR 24:16.0
4 30 Erica Seff JR 23:08.2
4. 128 Peak to Peak ( 22:47.5 1:53:57.4 3:34.7)
=========================================
1 4 Dallas Frisbie SR 21:18.9 5 70 Madelyn Clemans SR 24:53.6
2 16 Alice Oveson JR 22:26.6 6 ( 86) Natalie Mitchell SO 25:51.7
3 17 Christina Hamerly JR 22:29.8 7 ( 89) Cambria Pilger SO 25:59.7
4 21 Rachael Metzler SO 22:48.5
5. 144 Moffat County ( 22:58.1 1:54:50.1 1:24.6)
=========================================
1 11 Emily Womble JR 22:09.6 5 43 Ary Shaffer JR 23:34.2
2 15 Allie Dilldine JR 22:26.1 6 ( 79) Delaney Baker SR 25:21.3
3 37 Kaylee Durham SO 23:19.9 7 ( 99) Makenna Baker FR 26:26.3
4 38 Lauren Samuelson SR 23:20.3
6. 170 Pagosa Springs ( 23:21.3 1:56:46.5 2:26.6)
=========================================
1 10 Taylor Lee-Hammer JR 22:08.5 5 60 Olivia Reinhardt JR 24:35.1
2 22 Kori Mogensen SO 22:53.5 6 ( 90) Maddie Greenly SO 26:02.3
3 23 Delaney Khung SO 22:57.4 7 ( 96) Molly Burkesmith JR 26:21.3
4 55 Sage Mijeras SR 24:12.0
7. 179 Estes Park ( 23:05.1 1:55:25.1 3:45.6)
=========================================
1 1 Lily Tomasula-Martin SO 20:31.8 5 57 Madison Beesley JR 24:17.4
2 33 Holli Holmes SR 23:14.3 6 ( 75) Kelsey Crona SR 25:15.3
3 35 Emma Laurienti FR 23:17.1 7 ( 83) Victoria Armitage FR 25:31.1
4 53 Janet Rojas SO 24:04.5
8. 213 Colorado Academy ( 23:30.9 1:57:34.5 4:09.0)
=========================================
1 3 Anna Ponzio FR 21:17.8 5 82 Chloe Ponzio FR 25:26.8
2 31 Ella Annest JR 23:09.8 6 (105) Emmy Baer JR 26:46.0
3 45 Christina Bear JR 23:36.6 7 (128) Jess Masinter SR 46:03.2
4 52 Lauren Fossel FR 24:03.5
9. 246 SkyView Academy ( 23:59.3 1:59:56.4 4:30.5)
=========================================
1 8 Cassie Unruh SO 21:47.0 5 92 Lexi Van De Walker SR 26:17.5
2 28 Payton Grove FR 23:06.2 6 (115) Kaley Hein SR 28:16.3
3 40 Louise Wittenberg JR 23:25.2 7 (119) Monica Vasquez SR 28:52.0
4 78 Mary Satkowski SR 25:20.5
10. 250 Aspen ( 23:58.7 1:59:53.1 1:31.8)
=========================================
1 36 Nina Beidleman JR 23:17.4 5 67 Dara Schenck SO 24:49.2
2 39 Sophie Dasaro SR 23:23.0 6 ( 68) Conner Mackenzie JR 24:51.3
3 50 Tierney Sutton JR 23:52.8 7 ( 69) Megan Hanson SR 24:51.4
4 58 McKenna Woodrow JR 24:30.7
11. 294 Brush ( 24:23.5 2:01:57.3 1:50.0)
=========================================
1 42 Kaelyn Araujo-Vuittonet JR 23:33.9 5 80 Jessica Henderson FR 25:23.9
2 48 Ashley Hinojos FR 23:40.5 6 ( 88) Hayley Scott JR 25:57.2
3 59 Faith Bowen JR 24:34.2 7 (100) Cassie Winn SO 26:26.6
4 65 Kami Sweenie JR 24:44.8
12. 305 Jefferson Academy ( 24:32.7 2:02:43.1 4:04.0)
=========================================
1 14 Mariah Archuleta JR 22:17.2 5 95 Selma Richter JR 26:21.2
2 51 Fiona Cavanaugh SR 23:57.2 6 (111) Rachel Schlagel FR 27:22.4
3 64 Samantha Holland JR 24:41.2 7 (122) Tara Nelke JR 30:46.7
4 81 Jenny Hesser SR 25:26.3
13. 310 Frontier Academy ( 24:33.0 2:02:44.6 4:35.0)
=========================================
1 13 Hannah Brown FR 22:12.7 5 106 Areni Merry JR 26:47.7
2 44 Jennifer Bowles SO 23:34.4 6 (120) Samme Eisenhauer SO 28:58.7
3 49 Emily Root JR 23:46.0
4 98 Katie Bridgman FR 26:23.8
14. 328 St. Marys Academy ( 24:46.8 2:03:54.0 2:30.9)
=========================================
1 34 Amy Burke FR 23:14.6 5 84 Hadley Bowles SR 25:45.5
2 62 Isabelle Morrissette FR 24:38.0 6 ( 85) Mariah Horvath FR 25:50.7
3 72 Lauren Carroll SO 24:58.9 7 (116) Summer Hepp SR 28:24.2
4 76 Kate Windler SO 25:17.0
15. 346 Eaton ( 24:54.7 2:04:33.5 3:06.8)
=========================================
1 47 McKenzie Reiher SO 23:37.7 5 104 Leah Garcia JR 26:44.5
2 61 Tayler Hays SO 24:36.6 6 (117) Mary Beth Martin JR 28:29.4
3 63 Karalee Kothe JR 24:38.4 7 (118) Kaitlin Carey JR 28:29.5
4 71 Abby Schott SO 24:56.3
16. 373 Vanguard ( 27:06.5 2:15:32.2 9:32.9)
=========================================
1 18 Jenny Smith JR 22:41.0 4 124 Rosemarie Fredo FR 31:59.9
2 19 Aubrey Milroy JR 22:41.4 5 125 Sabrina Huang SO 32:13.9
3 87 KaAni Sweatman SR 25:56.0
17. 435 Lamar ( 25:53.1 2:09:25.5 1:45.1)
=========================================
1 66 Cassidy Rigsby SO 24:48.6 5 101 Aleah Eddy JR 26:33.7
2 77 Brenna Vallejos SO 25:20.0 6 (103) Mayrene Slatton-McCoy FR 26:42.8
3 94 Ashley Snyder SR 26:20.0 7 (114) Savannah Tice SO 27:58.8
4 97 Katelynn Moore SO 26:23.2
18. 464 Manitou Springs ( 26:13.3 2:11:06.1 2:59.6)
=========================================
1 54 Jenn Cole SO 24:04.7 5 108 Jaycee Kaltenbacher FR 27:04.3
2 93 Lizzy Anderson FR 26:19.1 6 (110) Kaitlyn Davidson FR 27:17.3
3 102 Naiya Budler FR 26:39.1 7 (112) Briannah Heiniger JR 27:25.5
4 107 Maddieyn Dyer JR 26:58.9
19. 500 Coal Ridge ( 27:55.6 2:19:38.0 6:32.7)
=========================================
1 73 Mariela Martinez SR 25:06.7 5 123 Maria Contreras JR 31:39.4
2 74 Molly Mello SR 25:06.8 6 (126) Natalie Dougherty SO 32:34.2
3 109 Kim Hurtado SR 27:12.7 7 (127) Claudia Buchholtz FR 32:34.3
4 121 Brittan Bianco SO 30:32.4
CHSSA State Cross Country Champpionships - 3A Girl's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= =====
1 1 284 Lily Tomasula-Martin SO Estes Park 20:31.8 6:37
2 1 224 Hailey Swirbul JR Basalt 20:35.6 6:38
3 1 339 Julia Jaschke JR Kent Denver 20:42.4 6:40
4 1 267 Anna Ponzio FR Colorado Academy 21:17.8 6:52
5 1 404 Dallas Frisbie SR Peak to Peak 21:18.9 6:52
6 1 206 Tara Sowards FR Alamosa 21:22.8 6:53
7 1 441 Sydney Fesenmeyer JR Salida 21:22.9 6:53
8 1 321 Kiara Mattern SO James Irwin Charter 21:23.8 6:54
9 2 440 Taryn Ceglowski SO Salida 21:40.5 6:59
10 1 456 Cassie Unruh SO SkyView Academy 21:47.0 7:01
11 1 467 Hannah McRreavy FR St Mary's 21:47.5 7:01
12 2 341 Samantha Schaffer SO Kent Denver 22:01.3 7:06
13 1 292 Emily Fox SO Faith Christian 22:02.1 7:06
14 1 269 Rainie Toll SR DSST STapleton 22:02.9 7:06
15 1 249 Lynzi Doke FR Buena Vista 22:05.8 7:07
16 1 392 Taylor Lee-Hammer JR Pagosa Springs 22:08.5 7:08
17 1 417 Meghan Gerritsen JR Platte Canyon 22:08.8 7:08
18 1 374 Emily Womble JR Moffat County 22:09.6 7:08
19 2 202 Brianna Corona SR Alamosa 22:12.0 7:09
20 1 296 Hannah Brown FR Frontier Academy 22:12.7 7:09
21 1 322 Mariah Archuleta JR Jefferson Academy 22:17.2 7:11
22 2 370 Allie Dilldine JR Moffat County 22:26.1 7:14
23 2 408 Alice Oveson JR Peak to Peak 22:26.6 7:14
24 3 405 Christina Hamerly JR Peak to Peak 22:29.8 7:15
25 2 468 Ana Muehlbauer FR St Mary's 22:29.9 7:15
26 1 486 Jenna Ptaschek SR University 22:37.8 7:18
27 1 498 Jenny Smith JR Vanguard 22:41.0 7:19
28 2 497 Aubrey Milroy JR Vanguard 22:41.4 7:19
29 3 205 Emily Sowards JR Alamosa 22:47.5 7:21
30 4 406 Rachael Metzler SO Peak to Peak 22:48.5 7:21
31 2 394 Kori Mogensen SO Pagosa Springs 22:53.5 7:23
32 3 391 Delaney Khung SO Pagosa Springs 22:57.4 7:24
33 3 439 Bari Beasley SO Salida 22:57.9 7:24
34 4 203 Paige DeGolyer JR Alamosa 22:58.2 7:24
35 4 443 Olivia Lowe JR Salida 23:02.8 7:26
36 3 336 Ilinca Birlea SR Kent Denver 23:04.1 7:26
37 1 233 Katelin Espinola SR Bishop Machebeuf 23:04.9 7:26
38 2 453 Payton Grove FR SkyView Academy 23:06.2 7:27
39 5 204 Brittany Lopez FR Alamosa 23:07.4 7:27
40 4 342 Erica Seff JR Kent Denver 23:08.2 7:27
41 2 262 Ella Annest JR Colorado Academy 23:09.8 7:28
42 5 444 Lauren McDonald SR Salida 23:13.2 7:29
43 2 281 Holli Holmes SR Estes Park 23:14.3 7:29
44 1 477 Amy Burke FR St. Marys Academy 23:14.6 7:29
45 3 282 Emma Laurienti FR Estes Park 23:17.1 7:30
46 1 216 Nina Beidleman JR Aspen 23:17.4 7:30
47 3 371 Kaylee Durham SO Moffat County 23:19.9 7:31
48 4 372 Lauren Samuelson SR Moffat County 23:20.3 7:31
49 2 485 Jessica Peters SO University 23:21.3 7:32
50 2 217 Sophie Dasaro SR Aspen 23:23.0 7:32
51 1 311 Hannah Mueller FR Gunnison 23:23.6 7:32
52 3 459 Louise Wittenberg JR SkyView Academy 23:25.2 7:33
53 5 338 Chloe Hancock JR Kent Denver 23:29.8 7:34
54 1 215 Joanna Acuna SO ARRUPE JESUIT 23:30.2 7:34
55 1 241 Kaelyn Araujo-Vuittonet JR Brush 23:33.9 7:36
56 5 373 Ary Shaffer JR Moffat County 23:34.2 7:36
57 2 295 Jennifer Bowles SO Frontier Academy 23:34.4 7:36
58 3 264 Christina Bear JR Colorado Academy 23:36.6 7:36
59 6 340 Molly Murphy JR Kent Denver 23:36.9 7:37
60 1 276 McKenzie Reiher SO Eaton 23:37.7 7:37
61 2 313 Kali Wiggin FR Gunnison 23:37.8 7:37
62 2 244 Ashley Hinojos FR Brush 23:40.5 7:38
63 3 300 Emily Root JR Frontier Academy 23:46.0 7:39
64 3 221 Tierney Sutton JR Aspen 23:52.8 7:42
65 2 323 Fiona Cavanaugh SR Jefferson Academy 23:57.2 7:43
66 1 484 Kindree Rinow FR Strasburg 23:58.0 7:43
67 4 265 Lauren Fossel FR Colorado Academy 24:03.5 7:45
68 4 283 Janet Rojas SO Estes Park 24:04.5 7:45
69 1 362 Jenn Cole SO Manitou Springs 24:04.7 7:45
70 4 393 Sage Mijeras SR Pagosa Springs 24:12.0 7:48
71 7 337 Alex Davis FR Kent Denver 24:16.0 7:49
72 5 279 Madison Beesley JR Estes Park 24:17.4 7:50
73 4 222 McKenna Woodrow JR Aspen 24:30.7 7:54
74 3 242 Faith Bowen JR Brush 24:34.2 7:55
75 5 395 Olivia Reinhardt JR Pagosa Springs 24:35.1 7:55
76 2 273 Tayler Hays SO Eaton 24:36.6 7:56
77 2 481 Isabelle Morrissette FR St. Marys Academy 24:38.0 7:56
78 3 274 Karalee Kothe JR Eaton 24:38.4 7:56
79 3 325 Samantha Holland JR Jefferson Academy 24:41.2 7:57
80 4 246 Kami Sweenie JR Brush 24:44.8 7:58
81 1 346 Cassidy Rigsby SO Lamar 24:48.6 8:00
82 5 220 Dara Schenck SO Aspen 24:49.2 8:00
83 6 218 Conner Mackenzie JR Aspen 24:51.3 8:00
84 7 219 Megan Hanson SR Aspen 24:51.4 8:01
85 5 403 Madelyn Clemans SR Peak to Peak 24:53.6 8:01
86 4 277 Abby Schott SO Eaton 24:56.3 8:02
87 3 310 Akyla Mazzuca JR Gunnison 24:56.5 8:02
88 3 478 Lauren Carroll SO St. Marys Academy 24:58.9 8:03
89 1 258 Mariela Martinez SR Coal Ridge 25:06.7 8:05
90 2 259 Molly Mello SR Coal Ridge 25:06.8 8:05
91 6 280 Kelsey Crona SR Estes Park 25:15.3 8:08
92 4 482 Kate Windler SO St. Marys Academy 25:17.0 8:09
93 2 351 Brenna Vallejos SO Lamar 25:20.0 8:10
94 4 455 Mary Satkowski SR SkyView Academy 25:20.5 8:10
95 6 368 Delaney Baker SR Moffat County 25:21.3 8:10
96 5 243 Jessica Henderson FR Brush 25:23.9 8:11
97 4 324 Jenny Hesser SR Jefferson Academy 25:26.3 8:12
98 5 268 Chloe Ponzio FR Colorado Academy 25:26.8 8:12
99 7 278 Victoria Armitage FR Estes Park 25:31.1 8:13
100 5 476 Hadley Bowles SR St. Marys Academy 25:45.5 8:18
101 6 480 Mariah Horvath FR St. Marys Academy 25:50.7 8:20
102 6 407 Natalie Mitchell SO Peak to Peak 25:51.7 8:20
103 3 499 KaAni Sweatman SR Vanguard 25:56.0 8:21
104 6 245 Hayley Scott JR Brush 25:57.2 8:22
105 7 409 Cambria Pilger SO Peak to Peak 25:59.7 8:22
106 6 390 Maddie Greenly SO Pagosa Springs 26:02.3 8:23
107 6 201 Brianna Carson SO Alamosa 26:15.8 8:28
108 5 457 Lexi Van De Walker SR SkyView Academy 26:17.5 8:28
109 2 360 Lizzy Anderson FR Manitou Springs 26:19.1 8:29
110 3 349 Ashley Snyder SR Lamar 26:20.0 8:29
111 5 327 Selma Richter JR Jefferson Academy 26:21.2 8:29
112 7 389 Molly Burkesmith JR Pagosa Springs 26:21.3 8:29
113 4 347 Katelynn Moore SO Lamar 26:23.2 8:30
114 4 298 Katie Bridgman FR Frontier Academy 26:23.8 8:30
115 7 369 Makenna Baker FR Moffat County 26:26.3 8:31
116 7 247 Cassie Winn SO Brush 26:26.6 8:31
117 4 312 Annie Schoenmakers SO Gunnison 26:31.7 8:33
118 5 345 Aleah Eddy JR Lamar 26:33.7 8:33
119 3 361 Naiya Budler FR Manitou Springs 26:39.1 8:35
120 6 348 Mayrene Slatton-McCoy FR Lamar 26:42.8 8:36
121 5 272 Leah Garcia JR Eaton 26:44.5 8:37
122 6 263 Emmy Baer JR Colorado Academy 26:46.0 8:37
123 5 299 Areni Merry JR Frontier Academy 26:47.7 8:38
124 4 366 Maddieyn Dyer JR Manitou Springs 26:58.9 8:42
125 5 365 Jaycee Kaltenbacher FR Manitou Springs 27:04.3 8:43
126 3 257 Kim Hurtado SR Coal Ridge 27:12.7 8:46
127 6 363 Kaitlyn Davidson FR Manitou Springs 27:17.3 8:47
128 6 328 Rachel Schlagel FR Jefferson Academy 27:22.4 8:49
129 7 364 Briannah Heiniger JR Manitou Springs 27:25.5 8:50
130 7 207 Isabelle terKuile-Mille SO Alamosa 27:28.1 8:51
131 7 350 Savannah Tice SO Lamar 27:58.8 9:01
132 6 454 Kaley Hein SR SkyView Academy 28:16.3 9:06
133 7 479 Summer Hepp SR St. Marys Academy 28:24.2 9:09
134 6 275 Mary Beth Martin JR Eaton 28:29.4 9:11
135 7 271 Kaitlin Carey JR Eaton 28:29.5 9:11
136 7 458 Monica Vasquez SR SkyView Academy 28:52.0 9:18
137 6 297 Samme Eisenhauer SO Frontier Academy 28:58.7 9:20
138 4 253 Brittan Bianco SO Coal Ridge 30:32.4 9:50
139 7 326 Tara Nelke JR Jefferson Academy 30:46.7 9:55
140 5 255 Maria Contreras JR Coal Ridge 31:39.4 10:12
141 4 495 Rosemarie Fredo FR Vanguard 31:59.9 10:18
142 5 496 Sabrina Huang SO Vanguard 32:13.9 10:23
143 6 256 Natalie Dougherty SO Coal Ridge 32:34.2 10:29
144 7 254 Claudia Buchholtz FR Coal Ridge 32:34.3 10:30
145 7 266 Jess Masinter SR Colorado Academy 46:03.2 14:50
---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 4A Girl's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 127 Mountain View ( 20:54.3 1:44:31.3 2:22.6)
=========================================
1 2 Lauren Offerman SO 19:40.0 5 56 Alison Peters SO 22:02.6
2 4 Riley Cooney SR 19:56.4 6 ( 86) Caroline Foster SR 22:53.1
3 10 Abby Stewart SR 20:51.2 7 ( 87) Rachel Franklin JR 22:56.8
4 55 Katie Benner SR 22:01.1
2. 139 Thompson Valley ( 21:25.2 1:47:05.6 0:48.4)
=========================================
1 15 Kendra Larson SR 21:00.5 5 44 Emily Leidig SO 21:48.9
2 22 Kacie Kaufman SR 21:15.0 6 ( 63) Helena Ernst SO 22:09.1
3 28 Ellie Colpitts SR 21:24.9 7 ( 65) Maren Janda JR 22:14.4
4 30 Izze Johnson FR 21:36.3
3. 144 Palmer Ridge ( 21:25.8 1:47:08.9 0:58.8)
=========================================
1 12 Hannah Capek JR 20:52.3 5 46 Claire Wilson SR 21:51.1
2 17 Kaitlin Ramsey JR 21:07.8 6 ( 88) Pamela Adelgren SR 22:57.6
3 33 Audree Furst JR 21:37.9 7 (149) Faith Clear FR 25:21.1
4 36 Emily Croft JR 21:39.8
4. 144 Evergreen ( 21:18.3 1:46:31.3 1:35.2)
=========================================
1 6 Caitlin Schmitt JR 20:23.0 5 52 Cat Moss JR 21:58.2
2 16 Lauryn Jeans FR 21:02.0 6 ( 93) Kate Gibson JR 23:02.0
3 21 Camille Morales SR 21:13.0 7 (109) Kristina Schreiber SO 23:23.7
4 49 Rebecca Chamberlain FR 21:55.1
5. 161 Niwot ( 21:27.9 1:47:19.1 1:14.6)
=========================================
1 9 Emily Cranny SR 20:48.8 5 57 Kela Fetters JR 22:03.4
2 18 Jenna McCaffrey SO 21:08.5 6 ( 90) Niki Marshall JR 22:59.1
3 24 Christa Boettiger SR 21:19.3 7 ( 92) Louise Vandenberghe SR 23:01.5
4 53 Claire Gillett SO 21:59.1
6. 212 Battle Mountain ( 21:46.2 1:48:51.0 0:58.2)
=========================================
1 23 Rychelle Denardo JR 21:16.5 5 66 Alex Raichart FR 22:14.7
2 31 Kaela Farhney FR 21:36.8 6 ( 79) Hannah Gaylord JR 22:37.9
3 45 Anabel Johnson JR 21:49.7 7 (138) Izze Calabrese SR 24:27.5
4 47 Megan Rossman JR 21:53.3
7. 235 Wheat Ridge ( 21:50.8 1:49:13.9 1:06.2)
=========================================
1 25 Emily Gallegos-Francksen SO 21:19.9 5 73 Hannah Livingston SO 22:26.1
2 26 Amy Leasure SO 21:20.0 6 (115) Hailey Wylde SO 23:42.9
3 41 Macie Browne FR 21:45.0 7 (116) Nyla Chamberlin JR 23:44.6
4 70 Eliza VanWetter JR 22:22.9
8. 242 Green Mountain ( 21:53.5 1:49:27.3 1:58.6)
=========================================
1 11 Cammy Sargent SR 20:52.2 5 84 Emma Ebeling JR 22:50.8
2 35 Tarah Shallenberger SR 21:39.2 6 ( 91) Natalie Van Dyke SR 23:00.2
3 54 Saylor Sargent SO 22:00.3 7 (110) Morgan Effrei Effrein SO 23:24.9
4 58 Bailey Sharon JR 22:04.8
9. 258 Steamboat Springs ( 22:01.1 1:50:05.4 2:53.6)
=========================================
1 13 Tatum Berger FR 20:54.8 5 117 Temsup Techarukpong JR 23:48.4
2 38 Kathleen O'Connell JR 21:42.3 6 (143) Taylor Olson JR 24:55.8
3 39 Alex Tumminello JR 21:44.2 7 (147) Isabel Feldmann SO 25:07.0
4 51 Abigail Miller JR 21:55.7
10. 308 Classical Academy ( 22:10.9 1:50:54.4 1:00.7)
=========================================
1 29 Hannah Williams SR 21:27.1 5 74 Erin Percy FR 22:27.8
2 62 McKenzie Elliott FR 22:08.6 6 (152) Megan Percy SR 25:31.4
3 71 Bethany Johns JR 22:25.0
4 72 Kate Peterson SO 22:25.9
11. 312 Valor Christian ( 22:03.9 1:50:19.1 3:31.4)
=========================================
1 3 Lauren Ogg SR 19:44.2 5 102 Annie Trizna SO 23:15.6
2 19 Reagan Hausmann JR 21:09.1 6 (160) Anastacia Bodnar JR 26:47.5
3 89 Grace Moore JR 22:59.0 7 (161) Nicole Macdonald FR 27:05.6
4 99 Taylor Spieker SR 23:11.2
12. 317 Discovery Canyon ( 22:16.7 1:51:23.4 1:49.7)
=========================================
1 14 Elizabeth De Laurell JR 20:58.5 5 82 Sydney Hosey JR 22:48.2
2 60 Arianna Ross SR 22:06.1 6 (111) Lianna Ubungen FR 23:29.1
3 80 Yana Brown SO 22:43.0 7 (120) Rylee McCone SR 23:53.6
4 81 Courtney McCann SR 22:47.6
13. 344 Air Academy ( 22:05.1 1:50:25.2 5:13.2)
=========================================
1 1 Katie Rainsberger JR 18:50.3 5 129 Salena Gonzales JR 24:03.5
2 32 Kayla Wiitala JR 21:37.8 6 (140) Madi Sexton SO 24:32.2
3 75 Lilli Hamilton FR 22:30.8 7 (155) Virginia Beineke JR 25:53.4
4 107 Alia Culver SO 23:22.8
14. 354 Durango ( 22:28.0 1:52:19.8 2:29.6)
=========================================
1 20 Shannon Maloney SR 21:10.2 5 114 Aubree Lorenzen JR 23:39.8
2 50 Sarah Smagacz SO 21:55.6 6 (127) Marit May FR 24:03.1
3 69 Marley Weaver-Gabel SR 22:18.8 7 (144) Lilah Slaughter FR 24:59.7
4 101 Emily Edwards-Colsman SO 23:15.4
15. 385 Centaurus ( 22:34.3 1:52:51.3 3:46.4)
=========================================
1 5 Maggie Moline JR 20:10.3 5 124 Emma Wager FR 23:56.7
2 42 Olivia Rogers JR 21:45.8 6 (150) Meghan Davinroy SO 25:21.8
3 95 Nicole Rosen SR 23:06.8 7 (162) Amy Offerle JR 27:49.9
4 119 Sabrina Stern SO 23:51.7
16. 391 Canon City ( 22:48.9 1:54:04.4 4:41.1)
=========================================
1 7 Aubrey Till SR 20:31.2 5 148 Drew Moore JR 25:12.3
2 27 Elinor Enderle SO 21:24.3 6 (153) Anna Goodin SR 25:40.2
3 68 Katie Till SO 22:18.4 7 (154) Journey Short SO 25:51.3
4 141 Riley Valentine SR 24:38.2
17. 400 Cheyenne Mountain ( 22:44.1 1:53:40.2 2:07.0)
=========================================
1 43 Madison Lambros JR 21:46.7 5 121 Jolie Gilbreth SO 23:53.7
2 48 Veronica Brtek JR 21:55.0 6 (122) Erika Eggert SO 23:54.1
3 76 Alaina Geibig JR 22:34.3 7 (132) Ally Arenson SO 24:16.8
4 112 Naomi Stevens SO 23:30.5
18. 432 Silver Creek ( 22:52.8 1:54:23.8 1:49.9)
=========================================
1 37 Mikayla Gaffney SO 21:40.9 5 113 Brissa Ramirez SR 23:30.8
2 83 Maiya Jazwierska JR 22:48.7 6 (128) Darah Gaffney SO 24:03.3
3 94 Sage Madden JR 23:02.6
4 105 McKinley Coppock SO 23:20.8
19. 435 Summit ( 22:57.5 1:54:47.2 3:46.1)
=========================================
1 8 McKenna Ramsay JR 20:40.9 5 137 Jessica Horii JR 24:27.0
2 59 Ruthie Boyd JR 22:05.0 6 (158) Megan McDonnell JR 26:36.3
3 96 Christa Gutzel SR 23:09.3
4 135 Emily Pappas JR 24:25.0
20. 438 Mead ( 22:58.3 1:54:51.5 2:33.8)
=========================================
1 40 Camilla Lee SO 21:44.5 5 134 Makayla McDaniel JR 24:18.3
2 61 Sophia Maeda FR 22:07.0 6 (151) Christina Burrow SO 25:28.9
3 85 Madison Polson SO 22:51.9 7 (157) Molly Gehringer SR 26:12.4
4 118 Sierra Bell SO 23:49.8
21. 479 Holy Family ( 23:11.9 1:55:59.3 2:47.6)
=========================================
1 34 Isabelle Hren FR 21:38.8 5 136 Eva Napierkowski JR 24:26.4
2 97 Olivia Bartoletti JR 23:10.6 6 (142) Emily Campbell SO 24:49.6
3 104 Krista Napierkowski FR 23:20.5 7 (145) Emma Stokes JR 25:01.5
4 108 Amanda Medearis JR 23:23.0
22. 523 Woodland Park ( 23:23.9 1:56:59.3 1:58.5)
=========================================
1 67 Lexi Harrison SR 22:15.5 5 130 Erin Babinski JR 24:14.0
2 77 Kelsie Bragg FR 22:34.4 6 (146) Danielle Curtis FR 25:04.5
3 123 Sandra Dillilnger FR 23:54.7 7 (163) Joanna Waddell JR 28:04.4
4 126 Alana Dillinger JR 24:00.7
23. 537 Standley Lake ( 23:27.4 1:57:16.9 2:18.3)
=========================================
1 64 Anna Nelson SO 22:10.0 5 139 Caitlyn Adams FR 24:28.3
2 103 Emma Abernethy SO 23:19.6 6 (159) Veronica Petrillo FR 26:44.1
3 106 Emma Smith FR 23:20.9
4 125 Mone Mondragon FR 23:58.1
24. 540 Pueblo South ( 23:31.0 1:57:34.6 1:41.4)
=========================================
1 78 Kaitlyn George SR 22:36.7 5 133 Eryn Leach SO 24:18.1
2 98 Kaylene Khosla JR 23:11.1 6 (156) Maddie Leigh SO 26:11.0
3 100 Lauren Kleven SO 23:12.8 7 (164) Dorhien Agurrie JR 28:14.4
4 131 Courtney Mascarenas SO 24:15.9
CHSSA State Cross Country Champpionships - 4A Girl's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= =====
1 1 515 Katie Rainsberger JR Air Academy 18:50.3 6:04
2 1 594 Kayla Young SO Denver North 19:03.9 6:09
3 1 605 Lexi Reed JR D'Evelyn 19:26.3 6:16
4 1 733 Lauren Offerman SO Mountain View 19:40.0 6:20
5 1 857 Lauren Ogg SR Valor Christian 19:44.2 6:22
6 2 730 Riley Cooney SR Mountain View 19:56.4 6:26
7 1 552 Maggie Moline JR Centaurus 20:10.3 6:30
8 1 758 Greta VanCalcar JR Palisade 20:21.1 6:34
9 1 648 Caitlin Schmitt JR Evergreen 20:23.0 6:34
10 1 546 Aubrey Till SR Canon City 20:31.2 6:37
11 1 539 Kiah Leonard SR Berthoud 20:38.9 6:39
12 1 838 McKenna Ramsay JR Summit 20:40.9 6:40
13 1 745 Emily Cranny SR Niwot 20:48.8 6:42
14 3 735 Abby Stewart SR Mountain View 20:51.2 6:43
15 1 682 Cammy Sargent SR Green Mountain 20:52.2 6:44
16 1 761 Hannah Capek JR Palmer Ridge 20:52.3 6:44
17 1 825 Tatum Berger FR Steamboat Springs 20:54.8 6:44
18 1 607 Elizabeth De Laurell JR Discovery Canyon 20:58.5 6:46
19 1 844 Kendra Larson SR Thompson Valley 21:00.5 6:46
20 2 645 Lauryn Jeans FR Evergreen 21:02.0 6:47
21 1 627 Carly Volkmer SR Eagle Valley 21:05.8 6:48
22 2 765 Kaitlin Ramsey JR Palmer Ridge 21:07.8 6:49
23 2 749 Jenna McCaffrey SO Niwot 21:08.5 6:49
24 2 854 Reagan Hausmann JR Valor Christian 21:09.1 6:49
25 1 615 Shannon Maloney SR Durango 21:10.2 6:49
26 3 646 Camille Morales SR Evergreen 21:13.0 6:50
27 2 843 Kacie Kaufman SR Thompson Valley 21:15.0 6:51
28 1 526 Rychelle Denardo JR Battle Mountain 21:16.5 6:51
29 3 744 Christa Boettiger SR Niwot 21:19.3 6:52
30 1 865 Emily Gallegos-Franckse SO Wheat Ridge 21:19.9 6:52
31 2 866 Amy Leasure SO Wheat Ridge 21:20.0 6:52
32 2 542 Elinor Enderle SO Canon City 21:24.3 6:54
33 3 839 Ellie Colpitts SR Thompson Valley 21:24.9 6:54
34 1 584 Hannah Williams SR Classical Academy 21:27.1 6:55
35 1 781 Emily Perez SR Pueblo Centennial 21:28.2 6:55
36 4 842 Izze Johnson FR Thompson Valley 21:36.3 6:58
37 2 527 Kaela Farhney FR Battle Mountain 21:36.8 6:58
38 1 721 Rachel Demby SR Montezuma-Cortez 21:37.7 6:58
39 2 517 Kayla Wiitala JR Air Academy 21:37.8 6:58
40 3 764 Audree Furst JR Palmer Ridge 21:37.9 6:58
41 1 672 Sophia Wubben JR Golden 21:38.5 6:58
42 1 696 Isabelle Hren FR Holy Family 21:38.8 6:59
43 2 684 Tarah Shallenberger SR Green Mountain 21:39.2 6:59
44 4 763 Emily Croft JR Palmer Ridge 21:39.8 6:59
45 2 593 Rosa Gutierrez SO Denver North 21:40.7 6:59
46 1 809 Mikayla Gaffney SO Silver Creek 21:40.9 6:59
47 2 828 Kathleen O'Connell JR Steamboat Springs 21:42.3 7:00
48 3 831 Alex Tumminello JR Steamboat Springs 21:44.2 7:00
49 1 716 Camilla Lee SO Mead 21:44.5 7:00
50 3 863 Macie Browne FR Wheat Ridge 21:45.0 7:01
51 2 553 Olivia Rogers JR Centaurus 21:45.8 7:01
52 1 569 Madison Lambros JR Cheyenne Mountain 21:46.7 7:01
53 1 703 Addi Iken FR Littleton 21:47.9 7:01
54 5 845 Emily Leidig SO Thompson Valley 21:48.9 7:02
55 3 529 Anabel Johnson JR Battle Mountain 21:49.7 7:02
56 5 766 Claire Wilson SR Palmer Ridge 21:51.1 7:02
57 4 531 Megan Rossman JR Battle Mountain 21:53.3 7:03
58 2 565 Veronica Brtek JR Cheyenne Mountain 21:55.0 7:04
59 4 643 Rebecca Chamberlain FR Evergreen 21:55.1 7:04
60 2 618 Sarah Smagacz SO Durango 21:55.6 7:04
61 4 827 Abigail Miller JR Steamboat Springs 21:55.7 7:04
62 5 647 Cat Moss JR Evergreen 21:58.2 7:05
63 4 747 Claire Gillett SO Niwot 21:59.1 7:05
64 3 683 Saylor Sargent SO Green Mountain 22:00.3 7:05
65 4 729 Katie Benner SR Mountain View 22:01.1 7:06
66 5 734 Alison Peters SO Mountain View 22:02.6 7:06
67 5 746 Kela Fetters JR Niwot 22:03.4 7:06
68 4 685 Bailey Sharon JR Green Mountain 22:04.8 7:07
69 2 832 Ruthie Boyd JR Summit 22:05.0 7:07
70 2 611 Arianna Ross SR Discovery Canyon 22:06.1 7:07
71 2 717 Sophia Maeda FR Mead 22:07.0 7:08
72 2 578 McKenzie Elliott FR Classical Academy 22:08.6 7:08
73 6 840 Helena Ernst SO Thompson Valley 22:09.1 7:08
74 1 821 Anna Nelson SO Standley Lake 22:10.0 7:09
75 7 841 Maren Janda JR Thompson Valley 22:14.4 7:10
76 5 530 Alex Raichart FR Battle Mountain 22:14.7 7:10
77 1 884 Lexi Harrison SR Woodland Park 22:15.5 7:10
78 3 547 Katie Till SO Canon City 22:18.4 7:11
79 3 619 Marley Weaver-Gabel SR Durango 22:18.8 7:11
80 4 868 Eliza VanWetter JR Wheat Ridge 22:22.9 7:13
81 1 592 Mykayla Music JR Delta 22:24.0 7:13
82 3 580 Bethany Johns JR Classical Academy 22:25.0 7:13
83 4 583 Kate Peterson SO Classical Academy 22:25.9 7:14
84 5 867 Hannah Livingston SO Wheat Ridge 22:26.1 7:14
85 5 581 Erin Percy FR Classical Academy 22:27.8 7:14
86 3 514 Lilli Hamilton FR Air Academy 22:30.8 7:15
87 3 567 Alaina Geibig JR Cheyenne Mountain 22:34.3 7:16
88 2 880 Kelsie Bragg FR Woodland Park 22:34.4 7:16
89 1 790 Kaitlyn George SR Pueblo South 22:36.7 7:17
90 6 528 Hannah Gaylord JR Battle Mountain 22:37.9 7:18
91 1 816 Crystal Perez JR Skyview 22:39.4 7:18
92 1 862 Ashley Polk SO Vista Ridge 22:40.5 7:18
93 1 671 Claudia Hirons FR Glenwood Springs 22:42.1 7:19
94 3 606 Yana Brown SO Discovery Canyon 22:43.0 7:19
95 4 609 Courtney McCann SR Discovery Canyon 22:47.6 7:21
96 5 608 Sydney Hosey JR Discovery Canyon 22:48.2 7:21
97 2 810 Maiya Jazwierska JR Silver Creek 22:48.7 7:21
98 5 680 Emma Ebeling JR Green Mountain 22:50.8 7:22
99 1 720 Tiarra Allen SR Mesa Ridge 22:51.3 7:22
100 3 719 Madison Polson SO Mead 22:51.9 7:22
101 6 731 Caroline Foster SR Mountain View 22:53.1 7:22
102 7 732 Rachel Franklin JR Mountain View 22:56.8 7:24
103 6 760 Pamela Adelgren SR Palmer Ridge 22:57.6 7:24
104 3 856 Grace Moore JR Valor Christian 22:59.0 7:24
105 6 748 Niki Marshall JR Niwot 22:59.1 7:24
106 6 686 Natalie Van Dyke SR Green Mountain 23:00.2 7:25
107 7 750 Louise Vandenberghe SR Niwot 23:01.5 7:25
108 1 806 Maia Austin JR Sand Creek 23:01.9 7:25
109 6 644 Kate Gibson JR Evergreen 23:02.0 7:25
110 3 811 Sage Madden JR Silver Creek 23:02.6 7:25
111 3 554 Nicole Rosen SR Centaurus 23:06.8 7:27
112 3 833 Christa Gutzel SR Summit 23:09.3 7:28
113 2 694 Olivia Bartoletti JR Holy Family 23:10.6 7:28
114 2 791 Kaylene Khosla JR Pueblo South 23:11.1 7:28
115 4 858 Taylor Spieker SR Valor Christian 23:11.2 7:28
116 3 792 Lauren Kleven SO Pueblo South 23:12.8 7:29
117 4 613 Emily Edwards-Colsman SO Durango 23:15.4 7:30
118 5 859 Annie Trizna SO Valor Christian 23:15.6 7:30
119 1 877 Baillie Fetzer SO Windsor 23:17.6 7:30
120 2 817 Emma Abernethy SO Standley Lake 23:19.6 7:31
121 3 699 Krista Napierkowski FR Holy Family 23:20.5 7:31
122 4 807 McKinley Coppock SO Silver Creek 23:20.8 7:31
123 3 823 Emma Smith FR Standley Lake 23:20.9 7:31
124 4 512 Alia Culver SO Air Academy 23:22.8 7:32
125 4 697 Amanda Medearis JR Holy Family 23:23.0 7:32
126 7 649 Kristina Schreiber SO Evergreen 23:23.7 7:32
127 7 681 Morgan Effrei Effrein SO Green Mountain 23:24.9 7:33
128 6 612 Lianna Ubungen FR Discovery Canyon 23:29.1 7:34
129 4 570 Naomi Stevens SO Cheyenne Mountain 23:30.5 7:34
130 5 812 Brissa Ramirez SR Silver Creek 23:30.8 7:35
131 5 614 Aubree Lorenzen JR Durango 23:39.8 7:37
132 6 869 Hailey Wylde SO Wheat Ridge 23:42.9 7:38
133 7 864 Nyla Chamberlin JR Wheat Ridge 23:44.6 7:39
134 5 830 Temsup Techarukpong JR Steamboat Springs 23:48.4 7:40
135 4 713 Sierra Bell SO Mead 23:49.8 7:41
136 4 555 Sabrina Stern SO Centaurus 23:51.7 7:41
137 7 610 Rylee McCone SR Discovery Canyon 23:53.6 7:42
138 5 568 Jolie Gilbreth SO Cheyenne Mountain 23:53.7 7:42
139 6 566 Erika Eggert SO Cheyenne Mountain 23:54.1 7:42
140 3 882 Sandra Dillilnger FR Woodland Park 23:54.7 7:42
141 5 556 Emma Wager FR Centaurus 23:56.7 7:43
142 1 602 Sophia Clark FR Denver South 23:57.3 7:43
143 4 820 Mone Mondragon FR Standley Lake 23:58.1 7:43
144 4 883 Alana Dillinger JR Woodland Park 24:00.7 7:44
145 6 616 Marit May FR Durango 24:03.1 7:45
146 6 808 Darah Gaffney SO Silver Creek 24:03.3 7:45
147 5 513 Salena Gonzales JR Air Academy 24:03.5 7:45
148 5 879 Erin Babinski JR Woodland Park 24:14.0 7:48
149 4 795 Courtney Mascarenas SO Pueblo South 24:15.9 7:49
150 7 564 Ally Arenson SO Cheyenne Mountain 24:16.8 7:49
151 5 793 Eryn Leach SO Pueblo South 24:18.1 7:50
152 5 718 Makayla McDaniel JR Mead 24:18.3 7:50
153 4 837 Emily Pappas JR Summit 24:25.0 7:52
154 5 698 Eva Napierkowski JR Holy Family 24:26.4 7:52
155 5 834 Jessica Horii JR Summit 24:27.0 7:53
156 7 525 Izze Calabrese SR Battle Mountain 24:27.5 7:53
157 5 818 Caitlyn Adams FR Standley Lake 24:28.3 7:53
158 6 516 Madi Sexton SO Air Academy 24:32.2 7:54
159 4 548 Riley Valentine SR Canon City 24:38.2 7:56
160 6 695 Emily Campbell SO Holy Family 24:49.6 8:00
161 6 829 Taylor Olson JR Steamboat Springs 24:55.8 8:02
162 7 617 Lilah Slaughter FR Durango 24:59.7 8:03
163 7 700 Emma Stokes JR Holy Family 25:01.5 8:04
164 6 881 Danielle Curtis FR Woodland Park 25:04.5 8:05
165 7 826 Isabel Feldmann SO Steamboat Springs 25:07.0 8:06
166 5 544 Drew Moore JR Canon City 25:12.3 8:07
167 7 762 Faith Clear FR Palmer Ridge 25:21.1 8:10
168 6 550 Meghan Davinroy SO Centaurus 25:21.8 8:10
169 6 714 Christina Burrow SO Mead 25:28.9 8:13
170 6 582 Megan Percy SR Classical Academy 25:31.4 8:13
171 6 543 Anna Goodin SR Canon City 25:40.2 8:16
172 7 545 Journey Short SO Canon City 25:51.3 8:20
173 7 511 Virginia Beineke JR Air Academy 25:53.4 8:20
174 6 794 Maddie Leigh SO Pueblo South 26:11.0 8:26
175 7 715 Molly Gehringer SR Mead 26:12.4 8:27
176 6 836 Megan McDonnell JR Summit 26:36.3 8:34
177 6 822 Veronica Petrillo FR Standley Lake 26:44.1 8:37
178 6 853 Anastacia Bodnar JR Valor Christian 26:47.5 8:38
179 7 855 Nicole Macdonald FR Valor Christian 27:05.6 8:44
180 7 551 Amy Offerle JR Centaurus 27:49.9 8:58
181 7 885 Joanna Waddell JR Woodland Park 28:04.4 9:03
182 7 789 Dorhien Agurrie JR Pueblo South 28:14.4 9:06
---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 5A Boy's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 114 Mountain Vista ( 17:39.1 1:28:15.1 0:30.0)
=========================================
1 14 Tyler Matzke SR 17:26.0 5 34 Josh Romine SO 17:56.0
2 15 Paxton Smth JR 17:28.4 6 ( 73) Chris Lovejoy SO 18:36.1
3 25 Addison Hellier JR 17:42.3 7 ( 75) Brian Grover SR 18:37.2
4 26 Alex Fu JR 17:42.4
2. 156 Fort Collins ( 17:49.1 1:29:05.5 1:19.2)
=========================================
1 9 Joseph Krafsur JR 17:04.7 5 55 Blake Salvador JR 18:23.9
2 17 Conner Matthie SR 17:30.4 6 (111) Josh Krafsur FR 19:07.8
3 30 Henry Briggs SR 17:51.5 7 (160) Cameron Dimas SO 20:18.7
4 45 Antonio Calderon JR 18:15.0
3. 198 Fairview ( 18:01.3 1:30:06.4 1:02.8)
=========================================
1 16 Adam Lund SR 17:30.2 5 68 Jacob Naber SR 18:33.0
2 19 Preston Cates SR 17:37.2 6 ( 78) Greg Lund SO 18:41.9
3 39 Omar Ridinger FR 18:01.2 7 (140) Zach Morrisey SO 19:34.8
4 56 Emil Graf SO 18:24.8
4. 223 Boulder ( 18:10.5 1:30:52.5 0:22.8)
=========================================
1 36 Sean Riedel SO 17:58.9 5 54 Zach Westman SR 18:21.7
2 40 Tristan Santos SR 18:01.6 6 ( 67) Evan Westman SR 18:32.4
3 46 Luke Zacharias SO 18:15.1 7 (107) David Rieder SR 19:01.7
4 47 Satchel Caldwell SR 18:15.2
5. 226 Cherry Creek ( 18:09.0 1:30:44.6 0:48.5)
=========================================
1 29 Kyle Moran SO 17:50.9 5 77 Andrew Plum SR 18:39.4
2 37 Daniel Book SR 17:59.0 6 ( 92) Emilio Aguilar-Rosenthal SR 18:49.4
3 41 Lars Hultgren SO 18:06.7 7 (113) Konor Von Kraut SR 19:07.9
4 42 Conor Egan SO 18:08.6
6. 229 Coronado ( 18:03.5 1:30:17.5 1:45.3)
=========================================
1 10 Adam Egger SR 17:08.1 5 98 Franz Laguna SR 18:53.4
2 18 Nicholas Vai JR 17:35.6 6 (130) Andrew Burton FR 19:22.1
3 44 Michel Swanson JR 18:14.5 7 (168) Clay Rahaman SO 20:49.4
4 59 Chase Mott SR 18:25.9
7. 241 Rampart ( 18:01.3 1:30:06.1 1:55.5)
=========================================
1 3 Ben Dingman JR 16:48.5 5 79 Robert Richardson JR 18:44.0
2 13 Connor McCabe FR 17:21.3 6 ( 86) Andy VanMatre SR 18:47.4
3 72 Greg Selinger JR 18:35.2 7 (109) Sadio Fenner FR 19:02.6
4 74 Cody Roth JR 18:37.1
8. 248 Smoky Hill ( 18:05.5 1:30:27.1 1:56.4)
=========================================
1 5 Blake Yount SR 16:54.1 5 94 Amir Kassahun SR 18:50.5
2 28 Cody Miller SR 17:48.5 6 (121) Ricardo Quijada JR 19:15.0
3 60 Spencer Bradshaw JR 18:26.2 7 (122) Simon Geday SR 19:15.2
4 61 Michael Andress SR 18:27.8
9. 250 Broomfield ( 18:04.6 1:30:22.7 1:56.2)
=========================================
1 6 Jake Mitchem JR 17:01.6 5 102 Kian Hartley JR 18:57.8
2 12 Daniel Alvarez-Chao SR 17:21.2 6 (112) Brandon Tyson JR 19:07.8
3 50 Jared Durney JR 18:18.0 7 (155) Blake Mino JR 20:10.4
4 80 Josh Schoep SO 18:44.1
10. 261 Arvada West ( 18:10.6 1:30:52.6 1:49.8)
=========================================
1 7 Joseph Horen SR 17:02.4 5 96 Colin Berndt FR 18:52.2
2 43 Max Sevcik SO 18:09.5 6 (156) Andres Perez FR 20:11.5
3 52 Josh Campbell JR 18:19.2 7 (167) Scott Kordziel SR 20:48.5
4 63 Forrest Werner SR 18:29.3
11. 307 Thunderridge ( 18:19.9 1:31:39.2 1:09.1)
=========================================
1 24 Paul Moore SR 17:41.9 5 95 Kenyon Gale SR 18:51.0
2 27 Chandler Jenson SR 17:42.6 6 (138) Reese Epper JR 19:32.8
3 71 Evan Stolk SR 18:34.5 7 (141) Ben Price SR 19:40.5
4 90 John Tricarico JR 18:49.2
12. 315 Hertage ( 18:27.1 1:32:15.1 1:05.5)
=========================================
1 33 Chris Pohs SR 17:55.9 5 106 Amitav Rahman SR 19:01.4
2 48 Richard Weigang JR 18:16.6 6 (159) Cameron Wogrin JR 20:15.2
3 62 Ben Johnson SR 18:28.9 7 (164) Kevin Ramm SR 20:27.2
4 66 Jeremy Romero JR 18:32.3
13. 324 Monarch ( 18:22.3 1:31:51.3 1:36.1)
=========================================
1 11 Isaac Green SO 17:13.4 5 93 Greg Hibl SO 18:49.5
2 53 Ben Hogan JR 18:21.0 6 (114) Declan Stone-Murphy SO 19:08.1
3 76 Charlie Perry FR 18:38.1
4 91 Will Dixon FR 18:49.3
14. 329 Rocky Mountain ( 18:23.4 1:31:57.0 2:09.2)
=========================================
1 8 Bryan Hird JR 17:04.1 5 117 Chris Cathcart SO 19:13.3
2 65 Theo Champ JR 18:32.2 6 (131) Noah Bordewyk SO 19:22.4
3 69 Dylan Hird JR 18:33.5 7 (152) Zach Hupfer FR 19:58.7
4 70 Jannik Weiss JR 18:33.9
15. 407 Thornton ( 18:34.6 1:32:52.8 3:31.4)
=========================================
1 2 Joshua Joseph SR 16:42.8 5 157 Gabriel Cervantes SO 20:14.2
2 20 Jose Garcia SR 17:38.0 6 (161) Manual Lujan FR 20:19.2
3 103 Jake Keithley SR 18:58.9 7 (165) Abhijeet Prasad SO 20:33.9
4 125 Sean Johnston SO 19:18.9
16. 423 Fossil Ridge ( 18:41.7 1:33:28.2 1:29.4)
=========================================
1 31 Keaton Schelir JR 17:51.8 5 128 Jonny Holsten SR 19:21.2
2 38 Dylan Ko SO 18:00.5 6 (162) Blake Hubert FR 20:22.0
3 100 Joshua Morse SR 18:54.8 7 (174) Blake Korasick JR 22:26.4
4 126 Jackson Powell JR 19:19.9
17. 434 Pomona ( 18:51.1 1:34:15.3 4:49.0)
=========================================
1 1 Marcelo Laguera SR 16:19.4 5 169 Nathan Castillo JR 21:08.4
2 57 Ernest Franssen JR 18:25.4 6 (172) Jesse Wolfe SO 21:44.7
3 58 Gavin Mason SR 18:25.7 7 (173) Jonathon Lavender SR 22:04.6
4 149 Vincent Workman JR 19:56.4
18. 438 Dakota Ridge ( 18:47.2 1:33:56.0 0:50.1)
=========================================
1 51 Joe Berg JR 18:18.3 5 115 Andrew Castagneri SR 19:08.4
2 84 Benton Meldrum SO 18:46.3 6 (123) Braden Mattson SO 19:15.8
3 89 Ben Rowland SR 18:49.0 7 (136) Chris King SR 19:27.5
4 99 Nik Levy SR 18:54.0
19. 449 Grandview ( 18:43.8 1:33:38.6 3:01.2)
=========================================
1 4 Nathan Graham SR 16:51.8 5 145 Mick Norton SR 19:53.0
2 83 Pravan Kalaga SR 18:46.2 6 (148) Brian Gagnon SR 19:55.2
3 97 Ben Ehrhard JR 18:53.0 7 (158) Mitchell Horton SR 20:14.5
4 120 Cory Smith JR 19:14.6
20. 455 Chaparral ( 18:51.7 1:34:18.3 1:00.6)
=========================================
1 49 Alex Hebner JR 18:16.9 5 124 Jack DeWinter JR 19:17.5
2 81 Devin Reasoner SR 18:44.8 6 (142) Landon Lundell SR 19:41.0
3 82 Austin Dennis JR 18:45.4 7 (171) Dalton Mohlman SR 21:23.8
4 119 Cole Gerome SO 19:13.7
21. 468 Cherokee Trail ( 18:52.4 1:34:21.9 2:18.6)
=========================================
1 21 Duncan Barnhill SR 17:39.3 5 150 Jackson Cowley JR 19:57.9
2 35 Kyle Jones SR 17:58.3 6 (154) Justin Krasauskas JR 20:04.6
3 127 Nate Thomas SR 19:21.0 7 (163) Brandon Bullock SR 20:27.1
4 135 Hunter Glasgo SO 19:25.4
22. 489 Arapahoe ( 18:52.2 1:34:20.7 1:42.8)
=========================================
1 22 Steven Goldy JR 17:40.7 5 133 Kyle Kennnedy SO 19:23.5
2 101 Nick Lipski SR 18:55.9 6 (139) Nick Maddalone JR 19:33.9
3 104 Dan Chisholm JR 18:59.3 7 (144) Mason Brevig JR 19:50.5
4 129 Michael Bowers JR 19:21.3
23. 491 Loveland ( 18:58.8 1:34:53.7 1:58.0)
=========================================
1 32 Marcus Quere JR 17:55.6 5 146 Torben Schnell JR 19:53.6
2 87 Dylan Dunham SR 18:48.2 6 (151) Seth Abreo JR 19:58.3
3 110 Corey Barthel SR 19:04.9 7 (170) Jared Myers FR 21:09.8
4 116 Lorenzo Scalise SO 19:11.4
24. 499 Regis Jesuit ( 18:57.1 1:34:45.2 2:01.7)
=========================================
1 23 John O'Hagan SR 17:41.3 5 143 Parker Churchill SO 19:43.0
2 88 Austin Layne FR 18:48.3 6 (153) Chandler Cochran SR 19:59.5
3 108 Mitchell Bickmire SR 19:02.0 7 (166) Geoffrey Lord SO 20:44.0
4 137 Robert Iriye SR 19:30.6
25. 504 Palmer ( 18:59.3 1:34:56.1 0:51.0)
=========================================
1 64 Will Brown SR 18:32.0 5 132 Gavin Van Horn JR 19:23.0
2 85 Dominic Walker SR 18:47.1 6 (134) Seth Sullivan FR 19:23.8
3 105 Ben Walth JR 19:00.6 7 (147) Aaron Rickey JR 19:54.5
4 118 Richie Scheuer SR 19:13.4
CHSSA State Cross Country Champpionships - 5A Boy's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= =====
1 1 1202 Marcelo Laguera SR Pomona 16:19.4 5:16
2 1 1271 Joshua Joseph SR Thornton 16:42.8 5:23
3 1 1219 Ben Dingman JR Rampart 16:48.5 5:25
4 1 1101 Nathan Graham SR Grandview 16:51.8 5:26
5 1 1267 Blake Yount SR Smoky Hill 16:54.1 5:27
6 1 956 Jake Mitchem JR Broomfield 17:01.6 5:29
7 1 925 Joseph Horen SR Arvada West 17:02.4 5:30
8 1 1250 Bryan Hird JR Rocky Mountain 17:04.1 5:30
9 1 1071 Joseph Krafsur JR Fort Collins 17:04.7 5:30
10 1 1015 Adam Egger SR Coronado 17:08.1 5:31
11 1 1165 Isaac Green SO Monarch 17:13.4 5:33
12 1 944 Daniel Mordecai SR Brighton 17:21.0 5:36
13 2 952 Daniel Alvarez-Chao SR Broomfield 17:21.2 5:36
14 2 1221 Connor McCabe FR Rampart 17:21.3 5:36
15 1 1181 Tyler Matzke SR Mountain Vista 17:26.0 5:37
16 1 1129 Luk Platil SR Horizon 17:26.3 5:37
17 2 1183 Paxton Smth JR Mountain Vista 17:28.4 5:38
18 1 1056 Adam Lund SR Fairview 17:30.2 5:39
19 2 1073 Conner Matthie SR Fort Collins 17:30.4 5:39
20 2 1020 Nicholas Vai JR Coronado 17:35.6 5:40
21 2 1054 Preston Cates SR Fairview 17:37.2 5:41
22 2 1269 Jose Garcia SR Thornton 17:38.0 5:41
23 1 984 Duncan Barnhill SR Cherokee Trail 17:39.3 5:41
24 1 1037 Colton James-Wells SR Doherty 17:39.9 5:42
25 1 911 Steven Goldy JR Arapahoe 17:40.7 5:42
26 1 1239 John O'Hagan SR Regis Jesuit 17:41.3 5:42
27 1 1279 Paul Moore SR Thunderridge 17:41.9 5:42
28 3 1179 Addison Hellier JR Mountain Vista 17:42.3 5:42
29 4 1177 Alex Fu JR Mountain Vista 17:42.4 5:42
30 2 1278 Chandler Jenson SR Thunderridge 17:42.6 5:42
31 1 1089 Day Michael SR Fountain Ft Carson 17:47.2 5:44
32 2 1265 Cody Miller SR Smoky Hill 17:48.5 5:44
33 1 1002 Kyle Moran SO Cherry Creek 17:50.9 5:45
34 1 960 Forrest Barton SR Castle VIew 17:51.3 5:45
35 3 1068 Henry Briggs SR Fort Collins 17:51.5 5:45
36 1 1088 Keaton Schelir JR Fossil Ridge 17:51.8 5:45
37 1 1153 Marcus Quere JR Loveland 17:55.6 5:47
38 1 1114 Chris Pohs SR Hertage 17:55.9 5:47
39 5 1182 Josh Romine SO Mountain Vista 17:56.0 5:47
40 2 988 Kyle Jones SR Cherokee Trail 17:58.3 5:48
41 1 938 Sean Riedel SO Boulder 17:58.9 5:48
42 2 999 Daniel Book SR Cherry Creek 17:59.0 5:48
43 1 1091 Allen Adair SR Grand Junction 17:59.9 5:48
44 2 1084 Dylan Ko SO Fossil Ridge 18:00.5 5:48
45 3 1060 Omar Ridinger FR Fairview 18:01.2 5:48
46 2 940 Tristan Santos SR Boulder 18:01.6 5:49
47 1 1140 Scott Johnson SO Legend 18:03.2 5:49
48 1 1090 Nolan Pflug JR Fruita Monument 18:05.2 5:50
49 3 1001 Lars Hultgren SO Cherry Creek 18:06.7 5:50
50 1 1141 Jack Quinn SR Liberty 18:08.2 5:51
51 4 1000 Conor Egan SO Cherry Creek 18:08.6 5:51
52 2 927 Max Sevcik SO Arvada West 18:09.5 5:51
53 1 929 Hansen Lister SR Bear Creek 18:13.1 5:52
54 3 1019 Michel Swanson JR Coronado 18:14.5 5:53
55 4 1069 Antonio Calderon JR Fort Collins 18:15.0 5:53
56 3 943 Luke Zacharias SO Boulder 18:15.1 5:53
57 4 937 Satchel Caldwell SR Boulder 18:15.2 5:53
58 2 1118 Richard Weigang JR Hertage 18:16.6 5:53
59 1 966 Alex Hebner JR Chaparral 18:16.9 5:54
60 3 953 Jared Durney JR Broomfield 18:18.0 5:54
61 1 1028 Joe Berg JR Dakota Ridge 18:18.3 5:54
62 3 923 Josh Campbell JR Arvada West 18:19.2 5:54
63 1 1209 Nick Hodges SR Poudre 18:20.0 5:55
64 2 1167 Ben Hogan JR Monarch 18:21.0 5:55
65 5 942 Zach Westman SR Boulder 18:21.7 5:55
66 5 1074 Blake Salvador JR Fort Collins 18:23.9 5:56
67 4 1055 Emil Graf SO Fairview 18:24.8 5:56
68 2 1201 Ernest Franssen JR Pomona 18:25.4 5:56
69 3 1204 Gavin Mason SR Pomona 18:25.7 5:56
70 4 1017 Chase Mott SR Coronado 18:25.9 5:56
71 3 1262 Spencer Bradshaw JR Smoky Hill 18:26.2 5:57
72 4 1261 Michael Andress SR Smoky Hill 18:27.8 5:57
73 3 1113 Ben Johnson SR Hertage 18:28.9 5:57
74 4 928 Forrest Werner SR Arvada West 18:29.3 5:58
75 1 1198 Zachary Alhamra SR Pine Creek 18:29.5 5:58
76 1 1036 Harrison Scudamore FR Denver East 18:29.8 5:58
77 1 1184 Will Brown SR Palmer 18:32.0 5:58
78 2 1249 Theo Champ JR Rocky Mountain 18:32.2 5:58
79 4 1117 Jeremy Romero JR Hertage 18:32.3 5:58
80 6 941 Evan Westman SR Boulder 18:32.4 5:59
81 5 1059 Jacob Naber SR Fairview 18:33.0 5:59
82 3 1251 Dylan Hird JR Rocky Mountain 18:33.5 5:59
83 4 1253 Jannik Weiss JR Rocky Mountain 18:33.9 5:59
84 3 1281 Evan Stolk SR Thunderridge 18:34.5 5:59
85 3 1224 Greg Selinger JR Rampart 18:35.2 5:59
86 6 1180 Chris Lovejoy SO Mountain Vista 18:36.1 6:00
87 4 1223 Cody Roth JR Rampart 18:37.1 6:00
88 7 1178 Brian Grover SR Mountain Vista 18:37.2 6:00
89 3 1168 Charlie Perry FR Monarch 18:38.1 6:00
90 5 1003 Andrew Plum SR Cherry Creek 18:39.4 6:01
91 6 1057 Greg Lund SO Fairview 18:41.9 6:02
92 1 1006 Jerod Kuhn SO Columbine 18:43.5 6:02
93 5 1222 Robert Richardson JR Rampart 18:44.0 6:02
94 4 957 Josh Schoep SO Broomfield 18:44.1 6:02
95 2 969 Devin Reasoner SR Chaparral 18:44.8 6:03
96 3 963 Austin Dennis JR Chaparral 18:45.4 6:03
97 2 1103 Pravan Kalaga SR Grandview 18:46.2 6:03
98 2 1034 Benton Meldrum SO Dakota Ridge 18:46.3 6:03
99 2 1189 Dominic Walker SR Palmer 18:47.1 6:03
100 6 1225 Andy VanMatre SR Rampart 18:47.4 6:03
101 2 1151 Dylan Dunham SR Loveland 18:48.2 6:04
102 2 1237 Austin Layne FR Regis Jesuit 18:48.3 6:04
103 3 1029 Ben Rowland SR Dakota Ridge 18:49.0 6:04
104 4 1282 John Tricarico JR Thunderridge 18:49.2 6:04
105 4 1164 Will Dixon FR Monarch 18:49.3 6:04
106 6 998 Emilio Aguilar-Rosentha SR Cherry Creek 18:49.4 6:04
107 5 1166 Greg Hibl SO Monarch 18:49.5 6:04
108 5 1264 Amir Kassahun SR Smoky Hill 18:50.5 6:04
109 5 1277 Kenyon Gale SR Thunderridge 18:51.0 6:05
110 5 922 Colin Berndt FR Arvada West 18:52.2 6:05
111 1 962 Jared Leblow SO Central (GJ) 18:52.6 6:05
112 3 1099 Ben Ehrhard JR Grandview 18:53.0 6:05
113 5 1016 Franz Laguna SR Coronado 18:53.4 6:05
114 4 1032 Nik Levy SR Dakota Ridge 18:54.0 6:05
115 2 961 Dillon Lanzl SR Central (GJ) 18:54.6 6:06
116 3 1086 Joshua Morse SR Fossil Ridge 18:54.8 6:06
117 2 913 Nick Lipski SR Arapahoe 18:55.9 6:06
118 5 954 Kian Hartley JR Broomfield 18:57.8 6:07
119 3 1272 Jake Keithley SR Thornton 18:58.9 6:07
120 3 910 Dan Chisholm JR Arapahoe 18:59.3 6:07
121 3 1190 Ben Walth JR Palmer 19:00.6 6:08
122 5 1115 Amitav Rahman SR Hertage 19:01.4 6:08
123 7 939 David Rieder SR Boulder 19:01.7 6:08
124 3 1233 Mitchell Bickmire SR Regis Jesuit 19:02.0 6:08
125 7 1220 Sadio Fenner FR Rampart 19:02.6 6:08
126 3 1150 Corey Barthel SR Loveland 19:04.9 6:09
127 6 1072 Josh Krafsur FR Fort Collins 19:07.8 6:10
128 6 958 Brandon Tyson JR Broomfield 19:07.8 6:10
129 7 1004 Konor Von Kraut SR Cherry Creek 19:07.9 6:10
130 6 1169 Declan Stone-Murphy SO Monarch 19:08.1 6:10
131 5 1030 Andrew Castagneri SR Dakota Ridge 19:08.4 6:10
132 4 1154 Lorenzo Scalise SO Loveland 19:11.4 6:11
133 5 1248 Chris Cathcart SO Rocky Mountain 19:13.3 6:12
134 4 1186 Richie Scheuer SR Palmer 19:13.4 6:12
135 4 965 Cole Gerome SO Chaparral 19:13.7 6:12
136 4 1105 Cory Smith JR Grandview 19:14.6 6:12
137 6 1266 Ricardo Quijada JR Smoky Hill 19:15.0 6:12
138 7 1263 Simon Geday SR Smoky Hill 19:15.2 6:12
139 6 1033 Braden Mattson SO Dakota Ridge 19:15.8 6:12
140 5 964 Jack DeWinter JR Chaparral 19:17.5 6:13
141 4 1270 Sean Johnston SO Thornton 19:18.9 6:13
142 4 1087 Jackson Powell JR Fossil Ridge 19:19.9 6:14
143 3 990 Nate Thomas SR Cherokee Trail 19:21.0 6:14
144 5 1082 Jonny Holsten SR Fossil Ridge 19:21.2 6:14
145 4 908 Michael Bowers JR Arapahoe 19:21.3 6:14
146 6 1014 Andrew Burton FR Coronado 19:22.1 6:15
147 6 1247 Noah Bordewyk SO Rocky Mountain 19:22.4 6:15
148 5 1188 Gavin Van Horn JR Palmer 19:23.0 6:15
149 5 912 Kyle Kennnedy SO Arapahoe 19:23.5 6:15
150 6 1187 Seth Sullivan FR Palmer 19:23.8 6:15
151 4 987 Hunter Glasgo SO Cherokee Trail 19:25.4 6:16
152 7 1031 Chris King SR Dakota Ridge 19:27.5 6:16
153 4 1236 Robert Iriye SR Regis Jesuit 19:30.6 6:17
154 6 1276 Reese Epper JR Thunderridge 19:32.8 6:18
155 6 914 Nick Maddalone JR Arapahoe 19:33.9 6:18
156 7 1058 Zach Morrisey SO Fairview 19:34.8 6:19
157 7 1280 Ben Price SR Thunderridge 19:40.5 6:20
158 6 967 Landon Lundell SR Chaparral 19:41.0 6:21
159 5 1234 Parker Churchill SO Regis Jesuit 19:43.0 6:21
160 7 909 Mason Brevig JR Arapahoe 19:50.5 6:24
161 5 1104 Mick Norton SR Grandview 19:53.0 6:24
162 5 1155 Torben Schnell JR Loveland 19:53.6 6:25
163 7 1185 Aaron Rickey JR Palmer 19:54.5 6:25
164 6 1100 Brian Gagnon SR Grandview 19:55.2 6:25
165 4 1206 Vincent Workman JR Pomona 19:56.4 6:26
166 5 986 Jackson Cowley JR Cherokee Trail 19:57.9 6:26
167 6 1149 Seth Abreo JR Loveland 19:58.3 6:26
168 7 1252 Zach Hupfer FR Rocky Mountain 19:58.7 6:26
169 6 1235 Chandler Cochran SR Regis Jesuit 19:59.5 6:27
170 6 989 Justin Krasauskas JR Cherokee Trail 20:04.6 6:28
171 7 955 Blake Mino JR Broomfield 20:10.4 6:30
172 6 926 Andres Perez FR Arvada West 20:11.5 6:30
173 5 1268 Gabriel Cervantes SO Thornton 20:14.2 6:31
174 7 1102 Mitchell Horton SR Grandview 20:14.5 6:31
175 6 1119 Cameron Wogrin JR Hertage 20:15.2 6:32
176 7 1070 Cameron Dimas SO Fort Collins 20:18.7 6:33
177 6 1273 Manual Lujan FR Thornton 20:19.2 6:33
178 6 1083 Blake Hubert FR Fossil Ridge 20:22.0 6:34
179 7 985 Brandon Bullock SR Cherokee Trail 20:27.1 6:35
180 7 1116 Kevin Ramm SR Hertage 20:27.2 6:35
181 7 1274 Abhijeet Prasad SO Thornton 20:33.9 6:38
182 1 1131 Noah Riley SR Lakewood 20:38.5 6:39
183 7 1238 Geoffrey Lord SO Regis Jesuit 20:44.0 6:41
184 7 924 Scott Kordziel SR Arvada West 20:48.5 6:42
185 7 1018 Clay Rahaman SO Coronado 20:49.4 6:43
186 5 1200 Nathan Castillo JR Pomona 21:08.4 6:49
187 7 1152 Jared Myers FR Loveland 21:09.8 6:49
188 7 968 Dalton Mohlman SR Chaparral 21:23.8 6:54
189 6 1205 Jesse Wolfe SO Pomona 21:44.7 7:00
190 7 1203 Jonathon Lavender SR Pomona 22:04.6 7:07
191 7 1085 Blake Korasick JR Fossil Ridge 22:26.4 7:14
Like·Comment·Share·E-mail·1970128 views
|